Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Dialog dwóch kultur” w Krzemieńcu

„Dialog dwóch kultur” w Krzemieńcu

Znani pisarze, kulturoznawcy, historycy sztuki, artyści z Ukrainy i Polski oraz przedstawiciele polskiej dyplomacji zgromadzili się w 209. rocznicę urodzin wybitnego polskiego poety Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Tarnopolszczyźnie.

Spotkanie pod tytułem „Dialog dwóch kultur” rozpoczęło się ze złożenia kwiatów pod pomnikiem Tarasa Szewczenki. Następnie jego uczestnicy poszli na mogiłę matki Juliusza Słowackiego Salomei Słowackiej (Becu).

Impreza inauguracyjna „Dialogu” miała miejsce na przytulnym dziedzińcu muzeum Juliusza Słowackiego. W tym domu minęły lata dzieciństwa i młodości poety. Program Forum składał się z pięciu konferencji, wystaw, spotkań literackich, prezentacji wydań, pokazów filmowych, koncertów.

Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu, zmarł 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu. Wybitny polski poeta i dramaturg wraz z Adamem Mickiewiczem i Zygmuntem Krasińskim jest zaliczany do kohorty wieszczów polskich,

W krzemienieckim spotkaniu, które miało charakter forum literacko-artystycznego, wzięła udział Emilia Jasiuk, radca Referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasady RP w Kijowie.

Sergij Porowczuk, 10.09.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code