Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Dialog Dwóch Kultur w Krzemieńcu

Dialog Dwóch Kultur w Krzemieńcu

W ramach spotkania pt. „Dialog Dwóch Kultur”, które odbyło się w dniach 4-5 września w Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, polscy i ukraińscy naukowcy, muzealnicy, pisarze, malarze, animatorzy kultury i życia społecznego brali udział w sesjach naukowych i prezentacjach literackich.

Forum zbiegło się w czasie z kolejną rocznicą urodzin polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu po rocznej przerwie związanej z ograniczeniami Covid-19.
Władze ukraińskie reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Turystyki Tarnopolskiej Administracji Obwodowej Switłana Bajtaluk, przewodniczący Wydziału Współpracy Międzynarodowej Tarnopolskiej Rady Obwodowej Rusłan Kułyk, a także Mer Krzemieńca Andrij Smagliuk.

Odczytano list wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej. W imieniu Konsula Generalnego RP w Łucku gości przywitała konsul Teresa Chruszcz. Podczas otwarcia podziękowania skierowano do Mariusza Olbromskiego, miłośnika Krzemieńca, poety, prozaika, który zorganizował tegoroczną XXI edycję jednego z największych polsko-ukraińskich przedsięwzięć naukowych i kulturalnych i zapewnił udział polskich uczestników na najwyższym poziomie.

Forum poprzedził koncert muzyki organowej w wykonaniu Wiktora Łyjaka z oprawą wokalną Anny Lubiańskiej. Koncert polskich artystów połączono z prezentacją płyty nagranej na krzemienieckich organach przedstawiającej utwory polskiego kompozytora Władysława Żeleńskiego. Płyta została wydana dzięki KG RP w Łucku z okazji odrestaurowania tych organów w kościele św. Stanisława w Krzemieńcu.

Kolejne wydarzenia w ramach „Dialogu Dwóch Kultur” odbyły się w dniach 8-9 września w Warszawie i Opinogórze.

Sergij Porowczuk za: KG RP w Łucku, 13 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code