Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Delegacja z Polski na Dniach Romanowa

Delegacja z Polski na Dniach Romanowa

W lipcu w Romanowie (obwód źytomierski) w ramach obchodów Dnia Miasta gościła delegacja z polskiego powiatu kołbuszowskiego i litewskiego rejonu moleckiego.

Goście z Polski i Litwy wzięli udział w uroczystym spotkaniu z przedstawicielami władz lokalnych, odwiedzili kościół św. Stanisława w Romanowie, proboszczem której przez wiele lat jest ks. Ryszard Dziuba SCJ.

Zagraniczna delegacja także wzięła udział w odsłonięciu pomnika „Walczącym o wolność Ukrainy” i odwiedziła międzynarodowy turniej mini piłki nożnej. W turnusie uczestniczyli drużyny piłkarskie z Dowbysza, Cudnowa, Romanowa i miasta Moletai (Litwa). W tym że dniu odbyło się także Święto Pieroga, podczas którego goście mieli możliwość jaki pierwsi spróbować dania, przedstawione na festynie.

10-11 lipca delegacja odwiedziła różne instytucje socjalne rejonu, m.in. gimnazjum w Romanowie. W placówce mówiono i porównywano system edukacji na Ukrainie, Litwie i Polsce oraz ustalono poprzedni harmonogram współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi trzech państw. A na zakończenie w gimnazjum odbył się koncert zorganizowany przez uczniów.

Goście odwiedzili w Romanowie oddział policji, gospodarstwo leśne, rejonowy sektor PSSN. W składzie polskiej delegacji byli Komendant Powiatowy Policji w Kolbuszowej oraz Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, którzy przywieźli ze sobą prezenty dla ukraińskich kolegów, m.in. hełmy, buty i rękawiczki.

W kolejnym dniu dla grupy została zorganizowana wycieczka do Żytomierza.

To już nie pierwsza wizyta delegacji z różnych państw do Romanowa. Romanów, to miejscowość, jaka aktywnie rozwija się, wdrąża nowe technologie, i szybko zmienia swoje oblicze z postradzieckiego na współczesne europejskie miasteczko.

Walentyna Jusupowa, Olga Tkaczuk, Studencki Klub Polski, zdjęcia: http://tvijromaniv.in.ua, 12.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code