Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego została pozytywnie oceniona przez stronę ukraińską

Decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego została pozytywnie oceniona przez stronę ukraińską

Fot. nto.pl

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie części ustawy o IPN, wnosi nową dynamikę w stosunkach między Kijowem i Warszawą – oświadczył 18 stycznia szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

„Oczekiwaliśmy na taką decyzję, gdyż bez niej zmiana atmosfery dyskusji byłaby tak naprawdę niemożliwa. Uważam, że nie ma między nami i Polską zasadniczych różnic we wzajemnych relacjach, ale istnieje tło emocjonalne. Teraz złapaliśmy świeży oddech i musimy to wykorzystać” – powiedział Klimkin w czasie konferencji prasowej, na której podsumował pracę swojego resortu w minionym roku.

Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że rozmawiał o tym z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy noweli ustawy o IPN w części dotyczącej zbrodni ukraińskich nacjonalistów są niezgodne z konstytucją. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda, wskazując, że pojęcia “ukraińscy nacjonaliści” i “Małopolska Wschodnia” są nieprecyzyjne.

Sprawa dotyczyła nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadzała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny. Ostatecznie sankcje te zostały w czerwcu 2018 roku uchylone kolejną nowelizacją przez rząd i parlament przy akceptacji prezydenta.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 20 stycznia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *