Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Debaty publiczne w sprawie koncepcji rozwoju obiektu „Dom Ludowy” w Chmielnickim

Debaty publiczne w sprawie koncepcji rozwoju obiektu „Dom Ludowy” w Chmielnickim

16 lutego o 12:00 na sali aktowej Szkoły №29 (ul. Wokzalna, 16) rozpoczną się debaty publiczne poświęcone opracowaniu Koncepcji Rozwoju Budowy „Domu Ludowego” w dzielnicy Hreczany miasta Chmielnicki.

Zespół architektów „Rd.archigroup” (Dmytro Raifshnaider i Ołena Dżuła-Raifshnajder) przy wsparciu finansowym Generalnego Konsulatu RP w Winnicy i Agencji Rozwoju miasta Chmielnickiego rozpoczęła opracowanie koncepcji rozwoju budowy Domu Ludowego  (znajdującego się w dzielnicy Hreczany, ul. Wokzalna, 59).

W roku 1928 mieszkańcy Hreczan wybudowali Dom Ludowy dla potrzeb polskiej wspólnoty miasta. Na budowie mieszkańcy pracowały na zasadach społecznych. Z każdego domostwa zbierano po 5 rubli (jak na ten czas dosyć znaczna suma) na budownictwo. W Domu Ludowym funkcjonowała szkoła, biblioteka oraz sklep. Z powodu ówczesnej polityki władz bolszewickich w 1936 roku Ludowy Dom, jako polskie centrum kulturalno-oświatowej działalności, przestał istnieć. Pomieszczenie Ludowego Domu stało się państwową własnością. Od tej pory budowla była wykorzystywana przez Izbę przemysłowo-handlową, sklep, Radę wiejską i inne organizacjami.

Gmach jest pamiątką architektury o znaczeniu lokalnym.

KIP „Serwus”, 7 lutego 2019 r.

lp

1 Comment

  1. Ja jestem za tym, żeby Dom Ludowy się rozwijał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code