Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dawny Płoskirów nawiązuje stosunki z polskimi miastami

Dawny Płoskirów nawiązuje stosunki z polskimi miastami

W ramach wizyty do Polski delegacja władz miejskich miasta Chmielnicki zwiedziła szereg polskich, miast, w tym – stołeczną Warszawę.

Jednym z punktów programu pobytu gości z Podola w Warszawie było nawiązanie stosunków z samorządowcami Pragi Południe. Przyszła współpraca będzie odbywała się w dziedzinach gospodarki, edukacji, sportu i kultury. Przygotowywana jest umowa o partnerstwie.

– Zapoznaliśmy się z pracą Centrum Świadczenia Usług Administracyjnych i schroniska dla bezdomnych zwierząt. Trwa przygotowywanie projektu podobnego schroniska w Chmielnickim przy ulicy Zawodzkiej dla 400 zwierząt – mówił jeden z członków delegacji.

Kolejnym miastem, który gościnnie powitał płoskirowczan, był Ciechanów. Współpraca z tym miastem planowana jest w wielu płaszczyznach, m. in. to możliwość składania wspólnych podań dla uzyskania dotacji, współpraca przedsiębiorstw komunalnych. Ciekawostki Ciechanowa to Park Naukowy, którego główną rodzynką jest stara wieża ciśnieniowa, dobra infrastruktura sportowa, renowacja rynku.

W Lublinie goście zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania parku naukowo-technologicznego i specjalnej strefy ekonomicznej, infrastrukturą miasta. Odbyło się spotkanie z konsulem generalnym Ukrainy Wasylem Pawlukiem oraz władzami miejskimi Lublina. Omówiono porozumienie o wymianie doświadczeń, stażach, współpracy w gospodarce, edukacji, kulturze, sporcie. W Lublinie odbyło się także spotkanie z kierownictwem Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz ze studentami z Chmielnickiego studiującymi w Lublinie.

Ostatnim miastem, które gościnnie witało mieszkańców centralnego Podola był Rzeszów. W Rzeszowie miało miejsce spotkanie z władzami miejskimi, omówiono dalszą współpracę w zakresie ekonomicznym, edukacyjnym, kulturowym i sportowym. Zaplanowano działania w ramach pozyskiwania środków dla wparcia biznesu w eksporcie produkcji do Polski. Zbadano doświadczenie tworzenia i działalności parku przemysłowego. W Rzeszowie działa największe w Europie Centralnej i Wschodniej przedstawicielstwo legendarnej amerykańskiej firmy Harley-Davidson. Działają takie międzynarodowe firmy audytorskie i giganty finansowe jak Deloitte i PwC.

Franciszek Miciński, 05.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code