Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dania stawia na Ukrainę i oddaje jej wszystkie swoje armatohaubice CAESAR

Dania stawia na Ukrainę i oddaje jej wszystkie swoje armatohaubice CAESAR

Fot. Nexter

W odróżnieniu od Niemiec wiele krajów Europy wciąż zwiększa pomoc militarną dla Ukrainy i oddaje jej wzystkie swoje zapasy specjalistycznego sprzętu. Tym razem najnowocześniejsze armatohaubice CAESAR z 2017 i 2019 roku zdecydowała się przekazać Dania. Łącznie kraj partnerski odda Ukrainie 19 armatohaubic.

Duńczycy liczą, że za ich przykładem, wsparciu w postacie dużej jednolitej partii sprzętu na Ukrainę popłynie więcej nowoczesnej broni. Zasięg ognia duńskich CAESARów sięga 42 kilometrów. Pojazd przewozi 36 pocisków i jest wyposażony w częściowo zautomatyzowany system ładowania.

Ten wariant CAESARa ma większą i lepiej opancerzoną kabinę niż wariant francuski i zapewnia ochronę na poziomie 2 wg STANAG 4569A/B, co oznacza ochronę przed amunicją przeciwpancerną 7,62×39 mm czy odłamkami pocisków 155 mm.

Załogę CAESAR-a 8×8 stanowi pięciu żołnierzy, jednak w razie potrzeby obsługa może zostać zredukowana do trzech osób. Zestaw charakteryzuje się krótkim czasem przejścia z położenia marszowego w bojowe. Od zatrzymania do otwarcia ognia mija zaledwie ok. 60 sekund.

Słowo Polskie, fot. nexter-group.fr, 23 stycznia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code