Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Czytanie „Balladyny” w Żytomierzu

Czytanie „Balladyny” w Żytomierzu

W ramach akcji Narodowe Czytanie 2020 w Żytomierskiej Bibliotece Obwodowej im. O. Olżycza Polacy z Żytomierza i obwodu żytomierskiego wzięli udział we wspólnej lekturze „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie każdego roku jest inicjatorem takiego wydarzenia z udziałem dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego w Polskiej Szkole Sobotnio-niedzielnej im. I.J. Paderewskiego.

Przybyłych 5 września na czytanie powitała prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, która odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Narodowego Czytania.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
Aleksander Piwowarski kierownik wydziału mniejszości narorodowych, religii i dziedzictwa narodowego Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej zaznaczył ważność przedsięwzięcia oraz znajomosci jezyka ojczystego dla narodu. Pani Miroslawa Starowierow zwróciła uwagę na wysoki poziom znajomosci języka polskiego uczniów.

W lekturze noweli uczestniczyli prezesi organizacji polskich Wiktoria Laskowska-Szczur, Mirosława Starowierow i Maria Piwowarska, kierownicy zespołów polskich Irena Świtelska i nauczyciele języka polskiego Wiktoria Zubarewa, Natalia Zubarewa, Anetta i Andrzej Piotrowicz (ORPEG), członkowie organizacji polskich, uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego, studenci KULu oraz mieszkańcy Żytomierza.

Wydarzeniu towarzyszył przegląd filmów. Uczestnikom konkursów które odbyły się online, zostały wręczone nagrody nadane przez Marszałka Śląskiego Województwa Jakuba Chełstowskiego I Fundacji Górnośląskiej . Młodzież przedstawiła przygotowane pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Wiktorii Zubarewej inscenizację teatralną wybranych fragmentów Balladyny.

Uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy z pieczęcią Narodowego Czytania 2020. Imprezę zakończył poczęstunek.

Organizatorzy akcji Narodowe Czytanie w Żytomierzu Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Punkt Informacyjno-Edukacyjny KUL w Żytomierzu.

Warto podkreślić, że czytanie odbyło się także w oddziałach Żytomierskiego Obwodowego ZPU: w Korosteńskim Związku Polaków na Ukrainie, Stowarzyszeniu im. A. Mickiewicza w Nowogrodzie -Wołyńskim, Olewskim Oddziale Związku Polaków na Ukrainie, Związku Polsków w Marianowie oraz Związku Polaków m. Władysława Reymonta w Choroszewie.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną czytanie odbyło się z zachowaniem zgodności z niniejszymi normami.

Działanie jest realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

Wiktoria Laskowska, 5 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code