Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Człowiek z nadziei” w Żytomierzu

„Człowiek z nadziei” w Żytomierzu

13 grudnia w żytomierskiej „Kawomanii” odbył się pokaz filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Film został wyemitowany w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Przed początkiem projekcji Wiktoria Mydzyn, członek ŻOMPO Związku Szlachty Polskiej opowiedziała o roli Lecha Wałęsy dla Polaków i całej Polski.

We wszystkie czasy ludzkość szuka swojego bohatera. Ani dla kogo nie jest tajemnicą, że w latach 80. ubiegłego stulecia Lech Wałęsa miał szaloną popularność jak w Polsce, tak i za granicą. W warunkach „zimnej wojny” ludzie, zwłaszcza na Zachodzie, zbyt mało wtedy wiedzieli o Polakach a nawet o samym istnieniu Polski, jako kraju. Powstanie „Solidarności” i aktywna działalność prostego elektryka Lecha Wałęsy zmusiły do mówienia o Polsce w każdym europejskim domu. Z kolei to spowodowało to, że kraj kojarzył się z Wałęsą i „Solidarnością”. Elektryk z Gdańska stał się uosobieniem Polski – powiedziała p. Mydzyn.

Obraz Wałęsy w filmie pokazuje, że nie może być lidera bez dużego wewnętrznego gniewu. Lider „Solidarności” posiadał ten gniew w sobie od dziecka – przez ubóstwo, poniżenie, niesprawiedliwość. On mówi to, o czym inni tylko myślą, i nie mogą powiedzieć.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” — to nie tylko film o życiu Wałęsy, ale i film o jego otoczeniu, rodzinie, w szczególności, o żonie Danucie, której należało cały czas martwić się po kolejnych aresztowaniach męża i wspierać go, wychowywać sześcioro dzieci i prowadzić gospodarstwo. Najbardziej spodobały się sceny patriotyczne, pokazujące strajk i życie rodzinne znanego Polaka – dzieliły się wrażeniami z filmu żytomierzanie. Jeden z nich – Andrzej Trochymenko zagłębił się w treść filmu:

To nie jest film historyczny, a przynajmniej nie tylko historyczny. Oczywiście tłem są trudne wydarzenia, w których Lech Wałęsa grał pierwszoplanową rolę, ale dla mnie to film o człowieku, który z potrzeby czasu stał się przywódcą, i o tym, jak to zmieniło życie jego i rodziny.

Pokazy znanych filmów polskich odbywają się w Żytomierzu z inicjatywy ŻOMPO Związku Szlachty Polskiej, przy wsparciu właścicieli kawiarni „Kawomania”. Na przeglądy filmów zaproszeni są wszyscy chętni.

Wcześniej, 11 listopada, ŻOMPO zorganizował przegląd filmu znanego polskiego reżysera Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”.

Scenariusz do „Wałęsy. Człowieka z nadziei” napisał Janusz Głowacki, znany prozaik i dramaturg, dzięki któremu dialogi w tej produkcji kinowej są treściwe i niepozbawione elementów humorystycznych. Głowacki wyostrzył charakterystyczny sposób rozmowy lidera „Solidarności”, jego prostotę skojarzeń, do których Wałęsa chętnie sięga do dziś. Robert Więckiewicz w roli Wałęsy mistrzowsko go naśladuje, nie pozwalając sobie jednak na parodiowanie przywódcy „Solidarności”.

Alina Dębicka, Anna Denysiewicz

Wiktoria Mydzyn

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code