Jesteś tutaj: Home » Inne » Czołg PT-91 vs jego młodsza wersja T-72. Kto wygra na polu walki?

Czołg PT-91 vs jego młodsza wersja T-72. Kto wygra na polu walki?

Fot. Kanał Znajem 24 na Youtube

Na ukraińskim kanale Youtube „Znajem 24” pojawił się filmik opisujący stworzony faktycznie od podstaw polski czołg PT-91 o nazwie „Twardy”, który dzielnie stawia czoło rosyjskim jednostkom na polu walki. Wprowadzona do użytku polska konstrukcja tylko złudnie przypomina starą sowiecką konstrukcję. Załoga „Twardego” korzysta z co najmniej nowoczesnych rozwiązań – systemu kierowania ogniem DRAWA, pancerza reaktywnego ERAWA oraz 12-cylindrowego silnika Diesla o mocy 850 KM – opowiada ukraiński narrator.

Czołgi, które trafiły na Ukrainę, zostały opracowane przez Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach, które jako podstawę wykorzystały radziecki pojazd T-72M1. Pojazd na potrzeby polskich sił pancernych produkowany był w latach 1994-2001 i do tego czasu stworzono ich ok. 230. Polska armia potrzebowała zastępstwa dla wysłużonego już pojazdu z ZSRR, dlatego zanim rozpoczęto sprowadzanie nowych czołgów z zagranicy lub produkcję własnych konstrukcji, zdecydowano się na modernizację aktualnie wykorzystywanych modeli.

W trwającym 5-minutowym wideo można zobaczyć, jak ważący prawie 46 ton polski czołg prezentuje się w trudnych warunkach. Na nagraniu widać m.in. armatę 2A46 Rapira-3 kal. 125 mm z zapasem amunicji wynoszącym 39 pocisków, karabin PKT kal. 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin NSW produkcji radzieckiej kal. 12,7 mm, który może być wykorzystany do niszczenia celów powietrznych. Po bokach zamontowano wyrzutnie granatów dymnych Tellur.

– „Twardy” może prowadzić ogień nawet w absolutniej ciemności. Wszystkie jego parametry można sprawdzić poprzez specjalny moduł diagnostyczny. Nadanie takiego sprzętu znacznie ułatwi życie żołnierzy ZSU i utrudni życie okupantom – reasumuje narrator.

Słowo Polskie za: Znajem24, 20 stycznia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *