Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Członkowie ŻOZPU oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Członkowie ŻOZPU oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Fot. ŻOZPU

Polacy w Żytomierzu w 10. rocznicę uczcili pamięć ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku (Rosja).

Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowa -Szczur, prezes Asocjacji Młodzieży Polskiej na Żytomierszczyźnie Maria Piwowarska oraz Aleksander Piwowarski z Żytomierskiej Administracji Państwowej zapalili  biało-czerwone znicze przed tablicą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem św. Jana Pawła II.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na Ukrainie w obchodach nie wzięła udziału młodzież z Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego, zespołów Koroliski i Dzwoneczki, teatru dziecięcego ModernPol.

Modlitwa w katedrze kijowsko-żytomierskiej diecezji św. Zofii w Żytomierzu w intencji ofiar katyńskich, którzy zginęli w okresie stalinowskich represji – zbrodni katyńskiej w 1940 roku oraz 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbędzie się 13 kwietnia.

W katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginęło  96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Żytomierski Związek Polaków na Ukrainie organizuje uroczystości katyńskie w Żytomierzu od 2010 roku, pielęgnując pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej z roku 1940 oraz wszystkich ofiarach stalinowskich represji, składając hołd walczącym o wolność narodów i demokrację.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 10 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code