Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Członkowie zespołu tanecznego „Źródło” z Raciborza poznawali sekrety Winnicy

Członkowie zespołu tanecznego „Źródło” z Raciborza poznawali sekrety Winnicy

Członkowie zespołu Skaza z Raciborza przy Teatrze Miejskim5 maja ponad dwieście uczestników festiwalu tanecznego „Barwinkowe krużało” z Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy, który odbywał się w Winnicy, wzięli udział w grze terenowej, która miała na celu przybliżyć gościom z zagranicy bogatą historię tego miasta.

Do „questu”, jak nazwali chodzenie wyznaczonym szlakiem i wykonywanie zadań sprawnościowych i artystycznych sami organizatorzy, dołączyli się Polacy – członkowie młodzieżowego zespołu tanecznego „Źródło” z Raciborza (Śląsk).

Polska młodzież sprawnie pokonywała wyznaczone trasy i słuchała opowieści o polskich zabytkach w stolicy Podola oraz o wydarzeniach z historii Polski, związanych z tym miastem. Grupę młodych Polaków na czele z trzema opiekunami poprowadził Jerzy Wójcicki, prezes miejscowej organizacji polskiej.

Wędrówka centralną częścią miasta rozpoczęła się pod wieżą z 1911 roku. Tam Ślązacy dowiedzieli   się o pierwszym kinie w Winnicy, założonym przez Polaków, polskiej fabryce obuwia, oraz o pobycie w Winnicy Józefa Piłsudskiego.

Na pierwszym przystanku przy Urzędzie Miasta na gości z Polski czekało zadanie sprawnościowe i kolejna porcja informacji o centralnej ulicy miasta, która wcześniej nosiła nazwę Latyczowska.

Na przystanku przy Teatrze Miejskich wszystkie grupy miały za kilka minut przygotować pantomimę przedstawiającą znaną bajkę. Podzielony na dwie grupy polski zespół poprzednio nie umawiając się przygotował przedstawienie z tej samej bajki o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Dalej trasa prowadziła znów do wieży przy Placu Europejskim, gdzie przy ławce z pomnikiem architekty Grygorija Artynowa czekał animator ucharakteryzowany pod tego zasłużonego dla odrodzenia Winnicy pod koniec XIX w. człowieka. Gościom z Polski, po podzieleniu na grupy po trzy, zaproponowano wzbić się na sam szczyt wieży i policzyć ilość schodków. Prawie wszyscy poradzili sobie z zadaniem (poprawna odpowiedź brzmiała – 131 schodków) i ruszyli do kancelarii Petlury, a następnie – do kościołów Dominikanów, Kapucynów i Jezuitów przy centralnej ulicy miasta. Po drodze do najstarszej części miasta polska młodzież wpadła do siedziby Konfederacji Polaków Podola XXI w., gdzie właśnie odbywały się lekcję polskiego z polonistką Lidią Paulukiewicz oraz Heleną Gawryluk.

Po trzygodzinnym wypadzie po stolicy Podola młodzi Ślązacy dobrze zapamiętali, że z Podolem są związani tacy znani Polacy, jak Ignacy Jan Paderewscy, Jan Brzechwa czy Tomasz Padura, którzy tutaj się urodzili, o tym, że w 1920 roku w Winnicy gościł Józef Piłsudski oraz o skasowaniu przez carskie władze miejscowego klasztora i kościoła Dominikanów za aktywny udział winniczan w powstaniu listopadowym.

Słowo Polskie, 06.05.17 r. 

Członkowie zespołu Skaza z Raciborza przy Teatrze Miejskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code