Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Członkowie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców w Warszawie w ramach wycieczki po Podolu zwiedzili Winnicę

Członkowie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców w Warszawie w ramach wycieczki po Podolu zwiedzili Winnicę

22 sierpnia przedstawiciele polskich szkół nauki jazdy z różnych miast kraju nad Wisłą odwiedzili miasto Winnicę.

Krótką wycieczkę po polskich zabytkach obwodu winnickiego i miasta Winnicy oraz potencjał gospodarczy regionu przedstawił im redaktor „Słowa Polskiego” i jednocześnie doradca ds rozwoju regionalnego Jerzy Wójcicki.

Spotkanie z Polakami odbyło się w winnickim Centrum Rozwoju Lokalnej Samorządności, finansowanie którego odbywa się w ramach unijnego programu U-LEAD, współfinansowanego również z polskiej pomocy rozwojowej dla Ukrainy.
Po kilkunastominutowej prezentacji multimedialnej, opowiadającej o wybitnych Podolanach – Paderewskim, Brzechwie, Padurze… oraz zabytkach architektury, związanej z historią i kulturą Polski goście zadawali pytania, dotyczące polskiej mniejszości na Ukrainie oraz interesowali się możliwościami, które daje Karta Polaka. Ciekawiły ich także sprawy, związane z ciekawymi dla europejskiego turysty, miejscami na Podolu.

W rozmowie także wzięła udział Wiktoria Draczuk, reprezentująca młodzieżowe skrzydło „Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków Winnicy”, która opowiedziała o swoim pradziadku, zabranym przez NKWD podczas kolacji wigilijnej oraz o własnym doświadczeniu pracy w Polsce.

Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców w Warszawie co roku organizuje wyjazdy swoich członków do różnych krajów. W ubiegłym roku, jak zaznaczył jeden z członków PFSSK, pracownicy polskich szkół nauki jazdy jeździli na Białoruś, a jeszcze wcześniej w ramach podobnych wyjazdów zwiedzili 16 różnych krajów. Po Winnicy na nich czeka Kamieniec i inne miasta Ukrainy, związane z historią I i II RP.

Słowo Polskie, 23.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code