Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Czarnobyl pojawił się na światowej liście UNESCO

Czarnobyl pojawił się na światowej liście UNESCO

Zdjęcie pobrano z photopolygon.com Kilka dni temu media informowały o zawaleniu się sufitu nad jedną z maszynowni Czarnobylskiej elektrowni jądrowni.
Światowa wspólnota zaniepokoiła się i na ostatnim posiedzeniu ONZ, które miało miejsce w Hong Kongu do listy nowych obiektów, które pojawią się na liście UNESCO został dodany 30 kilometrowy obszar naokoło Czarnobylskiej stacji jądrowej łącznie z miastem Prypiecią.

Występując z trybuny przedstawiciel UNESCO George Zraczene zaznaczył, że zabytki wagi ogólnoświatowej powinni nie tylko cieszyć oko ale i przypominać następnym pokoleniom o błędach, które człowiek popełnił.

Teraz opiekę nad Czarnobylem przejmie ukraińskie przedstawicielstwo UNESCO. Organizacja zajmie się nie tylko naprawą dróg w Prypieci oraz odbudową historycznych budowli, ale i podtrzymaniem stabilnego poziomu radiacji.

– Cieszy mnie myśl, że i za 200 lat turyści z całego świata będą mogli przyjechać na miejsce klęski ekologicznej i zobaczą miasto takim, jak widzieli go mieszkańcy ZSRS 27 lat temu – podsumował Zraczene.

Redakcja

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code