Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Czaputowicz: Polska konsekwentnie wspiera proces reform na Ukrainie

Czaputowicz: Polska konsekwentnie wspiera proces reform na Ukrainie

Fot. Twitter

Wdrożenie reform na Ukrainie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne – zaznaczył 3 lipca w kanadyjskim Toronto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na spotkaniu z Kurtem Volkerem, specjalnym wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Czaputowicz przedstawił stanowisko Polski w trakcie międzynarodowej konferencji na temat reform na Ukrainie, w tym roku współorganizowanej przez Kanadę. „Nic nie uczyni Ukrainy bardziej niezależną i odporną na zagrożenia zewnętrzne niż udane reformy” – ocenił szef polskiego MSZ.

Minister przypomniał, że w 2018 roku Ukraina była największym odbiorcą polskiej oficjalnej pomocy rozwojowej, otrzymując wsparcie o wartości ponad 56 milionów euro, skupiając się na praktykach dobrego rządzenia, kapitale ludzkim, przedsiębiorczości i sektorze prywatnym, a na życzenie rządu ukraińskiego użyczyliśmy wsparcia w reformie mającej na celu decentralizację.

Zdaniem Czaputowicza najpotrzebniejsze reformy dotyczą „zwalczania korupcji, wzmacniania instytucji takich jak Najwyższy Sąd Antykorupcyjny i Narodowe Biuro Antykorupcyjne, reforma sądownictwa, a także legislacja chroniąca prawo własności, kluczowa zwłaszcza dla małych i średnich firm”.

Słowo Polskie za: PAP, 6 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code