Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Coraz bliżej uruchomienia linii kolejowej 102 między Polską a Ukrainą

Coraz bliżej uruchomienia linii kolejowej 102 między Polską a Ukrainą

Jak podaje portal przemysl.naszemiasto.pl, Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do ogłoszenia przetargu na remont linii kolejowej 102.

Wielw starszych osób  w Polsce pamięta, jak pociąg z Przemyśla w Bieszczady kiedyś wjeżdżał na teren ZSRS i jego pasażerowie w asyście sowieckich żołnierzy mieli możliwość wykonać wycieczkę na Ukrainę bez paszportu.

Ten szlak kolejowy  znajduje się na południe od Przemyśla, dalej prowadzi przez Ukrainę, aby w okolicach Krościenka ponownie “powrócić” do Polski.
Remont linii 102 to wymóg czasu. Rosyjska agresja na Ukrainę, wymusza konieczność uruchamiania dodatkowych szlaków komunikacyjnych z Polską i innymi krajami UE.

Linia 102 prowadzi z Przemyśla, na południe, do Malhowic na granicy polsko-ukraińskiej. Długość tego odcinka wynosi 12 km. Potem przez terytorium Ukrainy, do Chyrowa. Dalej, już jako linia 108, dociera do Polski, a następnie przez Krościenko do Ustrzyk Dolnych. Remont ukraińskiej części linii 102 był jedną z wielu inwestycji na trasach kolejowych, które jeszcze do niedawna planowała Ukraina.

To najbardziej nietypowa linia kolejowa w Polsce. Przed laty linia była wykorzystywana przez turystów jadących pociągiem z głębi kraju, przez Przemyśl w Bieszczady. Od granicy przebiegała przez teren ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). W czasie przejazdu przez ten kraj nie wolno było wysiadać z pociągu, ani do niego wsiąść. Skład był pilnowany przez uzbrojonych radzieckich żołnierzy.

Linia funkcjonowała nawet w pierwszych latach odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Dzisiaj jest w kiepskim stanie,  pociągi nią nie kursują.

Od 2016 roku działa stowarzyszenie Linia102.pl, a nieco później na Ukrainie 102.ua. Celem obu  projektów jest reaktywacja tej linii kolejowej i transgraniczna współpraca regionalna.

– Oczywiście, bardzo się cieszę z deklaracji Ukraińców, o odnowieniu linii. Po stronie ukraińskiej linia 102 i 108 liczy ok. 40 km. Część jest zrobiona – mówi Karol Gajdzik z „Kolejowych Karpat”, jeden z inicjatorów reaktywacji linii 102.

W sąsiedztwie linii 102 budowane jest polsko-ukraińskie, drogowe przejście graniczne Malhowice-Niżankowie.

Słowo Polskie za: przemysl.naszemiasto.pl, mw, 6 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code