Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Bliżej prawdy

Bliżej prawdy

Wykorzystano zdjęcie z książki Reabilitowani Historią - obwód winnickiNa przełomie września i października dziennikarki „Słowa Polskiego” przeprowadziły mini-sondaż, poświęcony stosunku mieszkańców Winnicy do idei upamiętnienia zniszczonego katolickiego cmentarza na terenie dzisiejszego Parku Rozrywki im. Gorkiego oraz Polaków – ofiar zbrodni NKWD, pochowanych w zbiorowych mogiłach na terenie tego samego ogrodu.

Nic dziwnego, że większość z 120 badanych pozytywnie ocenia pomysł postawienia na terenie parku pomnika albo tablicy, przypominającej winniczanom o prawdziwym znaczeniu miejsca, na którym dziś mieszczą się stadion, restauracje oraz fontanny. 95% poparcia to poważny argument dla władz, do których w najbliższym czasie zwrócą się inicjatorzy upamiętnienia cmentarza w celu uzyskania odpowiedniego pozwolenia.

Po konsultacjach z Polską Radą Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Konsulatem Generalnym RP w Winnicy, te instytucje zgodziły się w 100% pokryć koszty takiego pomnika albo tablicy. Ostateczny tekst apelu do władz, uzgodniony z większością prezesów polskich organizacji społecznych miasta pojawi się za kilka dni. Trwają także poszukiwania dokładniejszych danych dotyczacych ilości Polaków, których zamordowano 1937-1938 roku w Winnicy. Według niesprawdzonych danych ta ilość waha się od 600 do 3000 osób.

Ania Szłapak, Wika Draczuk. Opracowanie Jerzy Wójcicki, BWP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code