Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Co najmniej cztery świątynie rzymskokatolickie w Ukrainie ucierpiały wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich

Co najmniej cztery świątynie rzymskokatolickie w Ukrainie ucierpiały wskutek ostrzałów ze strony wojsk rosyjskich

Fot. Google

W ciągu pięciu miesięcy od początku „wielkiej wojny” rosyjscy okupanci zniszczyli lub uszkodzili co najmniej 183 świątyń należących do różnych wyznań w Ukrainie.

Odpowiednie dane statystyczne opublikowała Państwowa Służba ds Etnopolityki i swobody wyznania.

Największą ilość zniszczeń doznały świątynie chrześcijańskie (173). Z nich 3 należą do wspólnot rzymskokatolickich, 2 – do greckokatolickich. W tym jedna we Lwowie. Na mapie zabrakło zdewastowanego klasztora paulinów w Mariupolu.

1. Kuria w Charkowie

Została trafiona rosyjską rakietą tuż po porannej mszy 1 marca. Zniszczono dach. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

2. Rzymskokatolickie Seminarium Duchowne w Worzelu

Okupanci zajęli seminarium podczas wtargnięcia na teren obwodu kijowskiego. Kiedy 7 kwietnia o. Rektor powrócił to zobaczył przerażającą skalę zniszczeń – zniszczono bramę wjazdową, wybite okna i drzwi, dużo rzeczy skradziono. Figura Matki Bożej Fatimskiej uległa rozbiciu.

3. Kościół w Kisielówce

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP mieści się w obwodzie mikołajowskim we wsi Kisielówka. Ta miejscowość od marca stale jest ostrzeliwana przez wojska rosyjskie. Miejscowy kościółek został zniszczony wskutek ostrzału artyleryjskiego 2 maja. Opiekują się nim chrystusowcy.

4. Klasztor i kościół paulinów w Mariupolu

Na początku marca ojcowie paulini byli zmuszeni do ucieczki, wywożąc ze sobą naczynia liturgiczne i inne rzeczy. Natychmiast po ich wyjeździe klasztor został obrabowany i zajęty przez władze separatystyczne. Na początku czerwca ci opuścili budynek. Klasztor został trafiony przez pocisk artyleryjski, wybito szyby.

Słowo Polskie za: rkc.org.ua, 29 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code