Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ciekawa wycieczka z Domem Polskim

Ciekawa wycieczka z Domem Polskim

Przed twierdzą w ChocimiuNaród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości – Józef Piłsudski.

W celu zapoznania się z historią swoich przodków Dom Polski w Żytomierzu zorganizował wyjazd dla żytomierskiej młodzieży do Kamieńca Podolskiego oraz Chocimia. W wycieczce po śladach wydarzeń z historii I Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział uczniowie miejscowych szkół, którzy są słuchaczami kursów języka polskiego w żytomierskim Domu Polskim. Są to osoby ambitne, którzy planują w przyszłości studiować w Polsce.

Podróż zaczęła się od zwiedzania twierdzy w Kamieńcu Podolskim i wycieczki po Starym Mieście. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oraz z uwagą słuchały przewodnika. Głównym tematem wycieczki była rola Polaków w historii dzisiejszych ukraińskich miast. Wspaniała inscenizacja bitwy wojsk koronnych z Turkami pod Kamieńcem Podolskim w 1672 roku wprowadziła gości z Polesia w średniowieczny klimat. Takim klimatem są przesiąknięte wszystkie zabytkowe uliczki Antemurale Christianitatis.

Następnie, zgodnie z harmonogramem wycieczki, grupa żytomierskiej młodzieży pojechała do Chocimia. Piękne zabytki oraz wyjątkowy krajobraz na długo pozostaną w pamięci uczestników wyjazdu.

Wycieczki o podobnym charakterze są jednym z kierunków działania Domu Polskiego w celu zapoznania młodzieży polonijnej z historią, kulturą i dziedzictwem Rzeczypospolitej Polskiej.

Natalia Michajłowska, bwp

Przyjazd do Kamieńca

Przed jedna z najbardziej znanych polskich twierdz obronnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code