Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Cichanouska: rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi pogwałca Deklarację o suwerenności

Cichanouska: rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi pogwałca Deklarację o suwerenności

Fot. pexels

Artykuł 10 białoruskiej Deklaracji o suwerenności państwowej głosi, że „Republika Białoruś dąży do uczynienia swojego terytorium strefą wolną od broni jądrowej, a republikę państwew neutralnym” – zaznaczyła opozycjonistka w Twitterze.

„Rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej na Białorusi bezpośrednio narusza Konstytucję Białorusi i zaprzecza woli narodu białoruskiego do zaakceptowania statusu państwa niejądrowego, wyrażoną w Deklaracji o suwerenności państwowej Białorusi z 1990 roku” – napisała Tychanowska. jej stronę na Twitterze.

„Federacja Rosyjska stała się już wrogim mocarstwem białoruskiej państwowości i tożsamości narodowej, a tym samym bezpośrednio narusza memorandum budapeszteńskie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Białorusi, kiedy przystąpiła do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej” – zaznacza Cichanouska.

Przypomniała także, że decyzja została ogłoszona 25 marca, czyli w Białoruskie Święto Wolności. Tego dnia w 1918 roku proklamowano pierwsze państwo narodowe Białorusinów – Białoruską Republikę Ludową.

Słowo Polskie, 28 marca 2023 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code