Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Chmielnickie obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Chmielnickie obchody 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Święto odzyskania Niepodległości przez Polskę zawsze nam się kojarzy z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiało, że Polacy tłumnie wychodzili z domów, by cieszyć się niepodległości, którą Polska odzyskała 103 lata temu.

Jednak w tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, obchody tego święta wyglądały zupełnie inaczej, niż dotychczas. Nie oznaczało to jednak, że musieliśmy zrezygnować ze świętowania w ogóle.

Postaraliśmy się zaplanować uroczystości niepodległościowe dla członków naszego ośrodka z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Uroczystości w naszym ośrodku rozpoczęły się 11 listopada lekcją historii Polski. Tematem była polska droga do niepodległości, lekcję przeprowadził historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Aleksander Budniecki.

Natomiast w sobotę 13 листопада dla dzieci uczących się języka polskiego, nauczycielka języka polskiego pani Wiktoria Iwanowa przygotowała  uroczystą Akademię z pieśniami, warsztatami niepodległościowymi.
Nie zabrakło również poczęstunku tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. Na zakończenie uczeń Michał Letawin zagrał na trąbce Mazurka Dąbrowskiego . Dzieci oraz rodzice biorący udział w tej uroczystości byli zachwyceni.
.

Po ciekawych a jednocześnie wesołych zajęciach, dzieci – uczestnicy Zespołu Płoskirowskie dzwoneczki udały się do wynajętej sali koncertowej gdzie na nich czekało nagranie uroczystego koncertu do Dnia Niepodległości.

Choć nie mieliśmy możliwości spotkać się na żywo to jednak korzystając z Internetu spędziliśmy te ważne chwile w trybie zdalnym. Nie mogliśmy naszych drogich rodaków, członków Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków, zostawić bez tradycyjnego świętowania w gronie bliskich osób z ulubionymi pieśniami. Zespóy Mazury oraz Płoskirowskie dzwoneczki przygotowały koncert pieśni patriotycznych, który prezentowaliśmy już na naszej stronie w Facebook oraz YouTube gdzie można go obejrzeć w dowolnym czasie.

Kolejną część obchodów przygotowaliśmy na niedzielę 14.11. Dla mieszkańców wsi Szaróweczka przygotowaliśmy Stoisko Niepodległościowe które rozmieściliśmy na dziedzińcu kościoła parafialnego pw Matki Bożej Różańcowej. Zespół Mazury prezentował znane oraz lubiane pieśni patriotyczne jak Wojenko wojenko, Rota i in.

Zespół rozbawiał widzów także pieśniami ludowymi. Dla gości naszego stoiska zostały przygotowane tradycyjne Rogale Świętomarcińskie, oraz różne patriotyczne upominki.

Składamy serdeczne podziękowania dla proboszcza parafii księdza Andrzeja Kinowskiego za to że zawsze mile nas gości w swojej parafii.

Nasz maraton wydarzeń niepodległościowych zakończy IV edycja Konkursu poezji patriotycznej Moja Ojczyzna który odbędzie się w najbliższą niedzielę 21.12 w obwodowej bibliotece im.T.Szewczenki. Tego roku w ramach konkursu poezji został  jeszcze ogłoszony konkurs prac plastycznych dla dzieci w którym mogą wziąć udział dzieci nie tylko z Chmielnickiego a także z innych miast Ukrainy.

Projekt „DLA NIEPODLEGŁOŚCI – kontynuacja” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021”.

 

>>> Nagranie koncertu w Chmielnickim na kanale Youtube<<<

Irena Medlakowska, mw, 24 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code