Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Chmielnicczanom zaprezentowano katolickie i prawosławne obrazy XVII-XVIII

Chmielnicczanom zaprezentowano katolickie i prawosławne obrazy XVII-XVIII

Na zdjęciu Aleksander Czernow - jeden z organizatorów wystawy16 kwietnia w Chmielnickim Obwodowym Muzeum Sztuki odbyło się otwarcie wystawy „Podolskie obrazy”, przedstawiającej wspaniałe płótna treści religijnej z XVII-XVIII wieku, które dekorowały kiedyś kościoły i cerkwie Podola a po agresji bolszewicko-komunistycznej znalazły się na śmietnikach i w prywatnych kolekcjach.

Chrystus, Święty Józef, Matka Boska, Antoni Paduański – ich wizerunki, wykonane różną techniką na płótnie, tafcie oraz drewnie, nawiązują do dawnych tradycji chrześcijańskich a wygląd Świętej Rodziny i innych świętych nieco różni się od tego, do którego się przyzwyczailiśmy w XX-XXI wieku.

Organizatorzy wystawy – Aleksander Czernow oraz dyrekcja Obwodowego Muzeum Sztuki zaprosili na otwarcie Chmielnicki Municypalny Chór (kierownik Igor Cmur), który przygotował z okazji prezentacji zabytkowych obrazów kilka piosenek treści religijnej. W okresie Wielkiego Tygodnia to krótkie wystąpienie znanego chmielnickiego zespołu jeszcze bardziej wzmocniło wrażenie od pięknych malowideł a słowo powitalne do gości, które wygłosił prezes organizacji, zrzeszającej malarzy podolskich Jakub Pawłowicz, przypomniało o tragicznym losie podolskich świątyń – jak kościołów, tak i cerkwi prawosławnych, które po II rozbiorze Polski znalazły się pod rosyjską okupacją. Po 1917 roku wszystkie świątynie, nie zależnie od konfesji były niszczone a mienie kościelne palone i rozkładane. Te obrazy, który były zaprezentowane w Chmielnickim 16 kwietnia, przetrwały dzięki zaangażowaniu niewielkiej grupy osób na czele z Aleksandrem Czernowym. Dzięki nim mieszkańcy dawnego Płoskirowa oraz goście miasta mogą do połowy maja rozkoszować się wspaniałą sztuką sakralną Podola, skrawek której został odsłonięty w ramach wystawy „Podolskie obrazy”. Jeden z organizatorów wystawy opowiedział, ze cztery z eksponowanych obrazów odnaleziono na tartaku. Te malowidła były przeznaczone na opał. Dziś te obrazy po ich ocaleniu są jednymi z najcenniejszych reliktów wystawy.

Po krótkim koncercie Chóru Akademickiego głos zabrali podolscy malarze oraz dyrektor muzeum w Międzybożu Oleg Pogorilec, który poobiecał członkom spotkania, że przygotuje referat na temat „Kościuszkowska miłość na Podolu”. Oprócz mieszkańców miasta wystawę obrazu odwiedzili przedstawiciele obwodowego wydziału kultury, znani malarze z Podola, studenci uczelni muzycznej oraz członkowie polskich organizacji społecznych na czele z prezesem obwodowego ZPU Franciszkiem Micińskim.

Uroczystość otwarcia trwała blisko półtora godziny. Uczestnicy imprezy byli zadowoleni z kontaktu z kulturą przodków i opowieści o przeszłości Podola, przypomnianej przez organizatorów wystawy.

Franciszek Miciński, opracowanie Ania Szłapak, bwp

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 558}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code