Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Charkowska edycja Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego

Charkowska edycja Ogólnoukraińskiego Dyktanda z Języka Polskiego

18 września pracownicy Konsulatu wzięli udział w VIII Ogolnoukraińskim Dyktandzie z Języka Polskiego “Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku”.

Organizatorem Dyktanda w Charkowie od wielu lat jest organizacja polonijna Stowarzyszenie Kultury Polskiej i Polska Szkoła Sobotnia “Polonia Charkowa”, a osobą odpowiedzialną – dyrektorka Szkoły pani Diana Krawczenko.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się w 13 miejscowościach w Ukrainie, a zorganizowane w Charkowie było jedynym w okręgu konsularnym, łączącym charkowski, dniepropietrowski, doniecki, ługański, połtawski, sumski i zaporoski obwody Ukrainy.

Do udziału w komisji sprawdzającej zostali zaproszeni m.in. Krystyna Furs, nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG oraz Sławomir Wawryszuk, lektor języka polskiego skierowany przez NAWA.

W zmaganiach wzięło udział 80 osób w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież do 18. roku życia i dorośli od 19. roku życia. Wśród dorosłych I miejsce zajęła pracownica Konsulatu RP w Charkowie p. Aleksandra Stocka, członkini Stowarzyszenia Kultury Polskiej.

Dyktando zostało przeprowadzone w partnerstwie z Narodowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. G. Skoworody i odbyło się w jego auli. Na otwarciu obecny był attaché konsularny Artur Miśków, zaś na wręczeniu dyplomów i nagród ufundowanych przez Konsulat w Charkowie – Konsul Generalny Piotr Stachańczyk i wicekonsul Barbara Kaczmarczyk, a także rektor uczelni Jurij Boiczuk. Impreza została objęta patronatem Fundacji “Wolność i Demokracja” I Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Słowo Polskie za: KG RP w Charkowie, 3 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code