Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Cena gruntu ornego w Polsce przekroczyła 59 tysięcy za hektar. Jakie są ceny za wschodnią granicą?

Cena gruntu ornego w Polsce przekroczyła 59 tysięcy za hektar. Jakie są ceny za wschodnią granicą?

Słonecznikowe pola w obwodzie chmielnickim na Ukrainie. Fot. SP

Na koniec drugiego półrocza cena gruntu rolnego w Polsce wyniosła 59,3 tys. złotych. To rekord i wzrost o 6 tys. w porównaniu z rokiem 2021.

Takie dane podał GUS. A ile kosztuje hektar żyznej ziemi na Ukrainie? Nie jest sekret, że tamtejsze grunty są bardzo dobrej jakości i pozwalają uprawiać prawie wszystko. Ukraińska ziemia wreszcie stała się towarem w lipcu 2021 roku. Nie zważając na to, że kupować grunty rolną mogą tylko obywatele ukraińscy ceny szybko poszybowały w górę.

Na początku października średnio cena 1 hektara gruntu na Ukrainie stanowiła 37208 hrywien (4,6 tys. złotych). Ten wskaźnik został sporządzony na podstawie analizy 101 tysięcy umów kupna-sprzedaży zawartych na działko łącznym rozmiarem 236 tys. ha.

A w jakich regionach ziemia kosztuje najwięcej? Są to regiony centralnej i zachodniej Ukrainy:

– obwód iwano-frankowski – 189,7 tys. hrywien za 1 ha (23,2 tys. złotych);
– obwód kijowski – 105 tys. hrywien (12,8 tys. złotych);
– obwód lwowski – 69 tys. hrywien (8,4 tys. złotych);
– obwód żytomierski – 46,7 tys. hrywien (5,7 tys. złotych);
– obwód winnicki – 45,5 tys. hrywien (5,5 tys. złotych).

Na cenę gruntów rolnych mocno wpłynęła okupacja rosyjska. Na terenach objętych działaniami wojennymi cena ziemi jest bardzo trudna do oszacowania. Poza tym Rosjanie uciekając zaminowali pola, sprzęt rolniczy i drogi polne. Na rozminowanie i umożliwienie ukraińskim rolnikom dostępu do pola potrzebne są miliony dolarów i miesiące czasu, których rolnicy nie mają.

Marek Sztejer, 7 października 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code