Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Cel podróży – Warszawa, rezultat – niezapomniane wrażenia dzieci z Podola

Cel podróży – Warszawa, rezultat – niezapomniane wrażenia dzieci z Podola

Upalnym latem dzieci z polskich rodzin na Ukrainie korzystają z uprzejmości polskich fundacji, samorządów oraz osób prywatnych i wyjeżdżają do kraju przodków, by na koloniach i obozach harcerskich wchłaniać Duch Polskości i na praktyce stosować swoją znajomość języka polskiego.

5 lipca 45 dzieci z obwodu winnickiego oraz Kamieńca-Podolskiego wraz z opiekunami mieli przyjemność uczestniczyć w „Lecie z Polską” – koloniach w stołecznym mieście Warszawie, zorganizowanych przez urząd miasta oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Przyjazd dzieci poprzedził duży wysiłek organizacyjny z obu stron. Paszporty, wizy, autokary, program pobytu, zakwaterowanie, jedzenie – to tylko mała część kłopotów, który mieli organizatorzy. Ale na szczęście wszystko się udało, dzieci w pełnym składzie ruszyli wczesnym rankiem 5 lipca w kierunku przejścia granicznego Szegini-Medyka. Przekroczenie granicy zajęło trochę więcej czasu przez to, że każde dziecko miało pozwolenie na wyjazd od rodziców i ukraińska straż graniczna bardzo skurpulatnie sprawdzała wszystkie dokumenty. Polska celnia zabrała tylko kilkanaście minut i kolejny autokar już wiezie małych Kresowiaków do Warszawy.

Zmęczone ale szczęśliwe dzieciaki późnym wieczorem dotarły na miejsce – Praga, ul. Zagójska, gdzie na nich już czekała gorąca kolacja i przytulne dwu – czteromiejscowe pokoiki.

Jeszcze w tym samym dniu pan Roman Wróbel – przedstawiciel „Wspólnoty Polskiej” zebrał opiekunów dzieci z Ukrainy i przedstawił im wkrótce program pobytu oraz co na nich czeka w kolejnych dniach.

… I zaczęło się. Wycieczki Warszawą zmieniały lekcje historii, wrażenia po wycieczce po Wiśle statkiem przyćmiewał w kolejnym dniu Centrum Kopernika. Wszystkie swoje emocje i wspomnienia dzieciaki od razu przekazywali rodzicom, a ci organizatorom wycieczki. Trudno było nawet o chociaż by jedną negatywną opinię. Czasami tylko mniejsze dzieci narzekały, że dużo trzeba chodzić ale starsi koledzy i opiekunowie od razu do nich się dostosowywały i robili przerwy.

Warto wspomnieć i o wspaniałym merytorycznym przygotowaniu organizatorów. Bardzo ciekawe wykłady z historii I Rzeczpospolitej, Powstania Warszawskiego przybliżały małym Polakom z Kresów tragiczne i bohaterskie fragmenty historii wspaniałego kraju – Polski.

Gdy kolonie zbliżały się do końca dzieci, opiekunowie, działacze „Wspólnoty Polskiej” na czele z panem Longinem Komołowskim zebrali się na wspólnym spotkaniu by podsumować to, co odbywało się w przeciągu tych 10 dni, kiedy Podolacy przebywali w Warszawie, odznaczyć najbardziej aktywnych i bystrych. Opiekunowie grup z Ukrainy wręczyli organizatorom z Polski upominki ze swoich rodzinnych miast – Winnicy, Baru oraz Kamieńca-Podolskiego, nawiązujące do polskich korzeni tych stron, z których pochodzą.

Dziękujemy wszystkim, kto umożliwił przyjazd dzieciom z kresowego Podola na wakacje do Warszawy – SP „Kresowiacy” w Winnicy, byłym i teraźniejszym działaczom Fundacji „Wspólnota Polska” i oczywiście – urzędowi miasta Warszawy. Razem można uczynić wiele dobrego, inwestycje w rozwój dziecka, szczególnie gdy do tego rozwoju doda się szczyptę patriotyzmu doprowadzą w niedalekiej przyszłości do powstania mocnego polskiego lobby na Wschodzie, które wyrośnie właśnie z tych 10-15 latków, co z zachwytem klaskali w dłonie, gdy po raz pierwszy ujrzeli podświetlony na biało-czerwono Stadion Narodowy w Warszawie.

Zdjęcia z pobytu

 

{morfeo 161}

Część zdjęć udostępniła Irena Berezowska – opiekunka dzieci z Winnicy, członek SP „Kresowiacy”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code