Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas uczy jak opiekować się chorymi

Caritas uczy jak opiekować się chorymi

Fot. http://ugcc.if.ua/

Codziennie do Caritasu w Iwano-Frankiwsku zwracają się chorzy, ich krewni czy znajomi lub nawet przypadkowi ludzie, którzy dostrzegają słabość i cierpienia osób potrzebujących pomocy i usiłują im pomóc.

Często jednak zdarzają się sytuacje, gdy same tylko pragnienia pomocy nie wystarczą, wręcz przeciwnie – ludzie chcą zrobić coś pożytecznego, ale nie mają odpowiednich umiejętności i doświadczenia. W dzisiejszym świecie istnieje wiele możliwości by zaczerpnąć niezbędnych informacji, nawet w kwestii opieki. Ale to nie wszystko.

Opieka nad chorym to trudna i żmudna praca, która przede wszystkim wymaga przygotowania psychologicznego, zarówno pacjenta jak i opiekuna. W rzeczywistości opieki istnieje takie powiedzenie jak „chorego trzeba wychodzić”. Ten proces zwykle jest trwały,  wymagający wiele wysiłku, cierpliwości, zrozumienia, wsparcia, przecież często zdarza się że trwa to miesiące, lata.

Doświadczenie w pracy pozwala pracownikom Caritasu w Iwano-Frankiwsku co miesiąc organizować i przeprowadzać różnego rodzaju szkolenia edukacyjne w zakresie opieki nad chorymi. Uczestnikami tych ćwiczeń są wolontariusze, seminarzyści seminarium duchowego w Iwano-Frankiwsku, krewni ciężko chorych, wprowadzający projekty Caritas, starsi ludzie, niepełnosprawna młodzież i inni. Dzięki dobrze nawiązanej współpracy z rejonowymi terytorialnymi centrami usług społecznych, w tym roku zostały przeprowadzone dwa treningi dla pracowników socjalnych rejonu dolińskiego.

Głównym celem tych ćwiczeń jest zdobycie umiejętności praktycznych, niezbędnych podczas pielęgnacji unieruchomionych chorych: poranna toaleta pacjenta, zmiana bielizny i pościeli, leczenie ran i odleżyn, sposoby zapobiegania ich wystąpienia, karmienie chorego w łóżku, zasilanie unieruchomionych chorych, sposoby podawania leków, przenoszenia pacjenta z zastosowaniem środków rehabilitacji medycznej. Na dzień dzisiejszy aktualne są również szkolenia z udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach i znajdującym się w sytuacjach kryzysowych zagrażających życiu człowieka.

Warsztaty edukacyjne odbyły  się w ramach projektu „Pomoc w dostępie do sprzętu medycznego dla wrażliwych grup ludności” (wsparcie finansowe doktora Włodzimierza Szkilnyka), „Sieć ośrodków opieki domowej Caritas Ukrainy, 2017” i „Sieć ośrodków opieki paliatywnej Caritas Ukrainy, 2017” (wsparcie finansowe Caritas archidiecezji wiedeńskiej).

Lidia Baranowska na podstawie informacji Caritas, 29.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code