Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas-Spes opiekuje się 26 domami dziecka na Ukrainie

Caritas-Spes opiekuje się 26 domami dziecka na Ukrainie

Fot. http://rkc.lviv.ua

15 stycznia b.r. Przewodniczący Rady Narodowej Austrii Wolfgang Sobotka w ramach dwudniowej wizyty na Ukrainie odwiedził dom dziecka św. Józefa, którym opiekuje się Caritas-Spes Ukraina.

Dwójka dzieci z tego domu już tej zimy, w dniach od 11 do 21 lutego, na zaproszenie pana Sobotki wybierze się na odpoczynek do Austrii. Ogólnie, w przeciągu tego roku na zaproszenie Parlamentu Austrii 10 dzieci z domów dziecka Caritas-Spes odwiedzi ten alpejski kraj. Pan Wolfgang Sobotka zaznaczył, że jest dla niego ważna pomoc osieroconym dzieciom z Ukrainy. Zauważył również, że sam ma 8 dzieci, a zatem rozumie, jak wielkie znaczenie ma szczęśliwe dzieciństwo i możliwości rozwoju. W ramach pogłębienia relacji kulturowych pan Wolfgang pragnie zapraszać ukraińskie dzieci sieroty na odpoczynek do Austrii.

Podczas wizyty w domu św. Józefa pan Sobotka opowiedział własną historię życia, zagrał dla dzieci kilka utworów i podarował płyty z muzyką symfoniczną. Oglądając rysunki dzieci, opowiedział o swej córce – baletnicy, pytał dzieci o ich marzeniach, dowiedziawszy się zaś, że dziećmi opiekują się katolickie zakonnice – Córki Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny (sercanki) – podzielił się, że sam również mieszka w dawnym klasztorze. Siostry opowiedziały historię założenia Domu św. Józefa i zabawne historie z życia dzieci.

Dom św. Józefa powstał 18 lat temu kosztem austriackiego kapłana Josefa Holzmanna, który na początku zapraszał do Austrii na odpoczynek i kurację dzieci z Ukrainy, które ucierpiały wskutek katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Po spotkaniu z biskupem Stanisławem Szyrokoradiukiem, który wówczas stał na czele Caritas-Spes, postanowił zrobić coś ważniejszego dla osieroconych dzieci na Ukrainie. W ten sposób pojawił się pomysł stworzenia rodzinnego domu dziecka, gdzie pozbawione opieki rodzicielskiej dzieci będą miały wszystkie potrzebne do życia warunki. Obecnie w domu św. Józefa mieszka 12 dzieci, którymi opiekują się katolickie siostry – Oksana i Tetiana – oraz „babcia” (matka jednej z sióstr). „Mama” Oksana już wydała za mąż 6 córek i ma 7 wnuków (niedługo czekają na jeszcze jednego).

Ojciec Josef Holzmann nie zapomniał o ukraińskich sierotach również w testamencie. Z jego środków powstał jeszcze jeden dom w Żytomierzu, który nazwano Domem Josefa Holzmanna. Otwarcie odbyło się w 2004 roku. Obecnie mieszka tam 9 dzieci. Ogólnie Caritas-Spes opiekuje się 26 rodzinnymi domami dziecka na całej Ukrainie.

Irena Rudnicka na podstawie informacji katolickich mediów, 27 stycznia 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code