Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas oferuje kombatantom oraz przesiedleńcom micro-granty na rozpoczęcie własnego biznesu

Caritas oferuje kombatantom oraz przesiedleńcom micro-granty na rozpoczęcie własnego biznesu

Ksiądz Wołodymyr Czornij, dyrektor iwano-frankowskiego Caritasu. Fot. https://mi100.info

Iwano-Frankowski Caritas oferuje uczestnikom operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju oraz migrantom wewnętrznym spróbowanie swoich sił w roli przedsiębiorcy.

W dawnym Stanisławowie wystartował nowy projekt Caritasu poświęcony samozatrudnieniu i przedsiębiorczości. W ramach projektu zaplanowano szkolenia, prezentację planów biznesowych, a przekonanym – odbiór instrumentów dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Organizatorzy proponują także usługi doradcze i monitorowanie działalności uczestników programu w celu skutecznego prowadzenia biznesu. Z tej propozycji mogą skorzystać osoby w wieku od 25 do 60 lat.

Kwota grantu wynosi od 650 do 2500 euro. Wnioski na otrzymanie pomocy mogły składać osoby, które wcześniej nie otrzymywały grantów od MOSM (Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji) lub innych sponsorów. Na grant z rozwoju przedsiębiorczości mogą liczyć osoby mające doświadczenie w działalności gospodarczej (oficjalnie zarejestrowanej), działający biznes i planują go rozszerzać.

26 kwietnia rozpoczęło się dwudniowe szkolenie z zakresu przedsiębiorczości. Trenerami byli przedstawiciele „Inicjatyw biznesowych” Tetiana Kułyk i Sergij Wasylczenko. Przed rozpoczęciem zajęć administracja Caritasu w Iwano-Frankiwsku zapoznała uczestników z możliwościami nowego projektu.

„Jest bardzo dużo ludzi poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie. I oni potrzebują pomocy w integracji, samorealizacji. Najlepsza jest sytuacja, gdy człowiek rozpoczyna własny biznes. W ubiegłym roku już zrealizowaliśmy projekt dotyczący samozatrudnienia i w tej chwili organizujemy jeszcze jeden – z przedsiębiorczości. Aby ludzie napisali swoje plany biznesowe proponujemy takie zajęcia. To będą cztery dwudniowe szkolenia” – powiedział dyrektor iwano-frankowskiego Caritasu o.Wołodymyr Czornij.

O powodach, dlaczego warto brać udział w takich projektach poinformowali uczestnicy ATO i wewnętrznie przesiedlone osoby.

Grygorij Kondratenko –uczestnik ATO, teraz zajmuje się sprzedażą sprzętu turystycznego przez Internet. Planuje rozszerzenie własnej działalności i dlatego postanowił skorzystać z oferty Caritasu.

„O rozpoczęciu własnego biznesu zdecydowałem  spontanicznie. Uważam, że te szkolenia są korzystne nie tylko dla tych którzy rozpoczynają własny biznes, ale też dla tego kto już ma doświadczenie w tym zakresie. W realiach w których teraz jesteśmy istnieje wiele pułapek. Trzeba być przygotowanym na różne sytuacje. Mnie osobiście interesują zagadnienia marketingu i otrzymanie różnych dotacji” – powiedział .

Halina przyjechała do  Doliny w obwodzie Iwano-Frankowskim z Doniecka. Przybyła tu tuż po zakończeniu studiów, nie mając doświadczenia w pracy. Teraz pragnie zacząć pracować na własny rachunek – otworzyć salon manicure. Potrzebuje sprzętu i narzędzi, które planuje uzyskać po przedstawieniu swojego biznes planu.

Caritas w Iwano-Frankiwsku realizuje projekt dzięki wsparciu Międzynaradowej Organizacji do Spraw Migracji przy finansowaniu rządu Niemiec przez bank Rozwoju KfW.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Caritas, 02.05.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *