Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Była polska kolonia Marianówka na Żytomierszczyźnie obchodzi swoje 313-lecie (uaktualnione)

Była polska kolonia Marianówka na Żytomierszczyźnie obchodzi swoje 313-lecie (uaktualnione)

Marianówka jest jedną z najdawniejszych i najbardziej znanych miejscowości w rejonie Baranowskim. Przez długie lata historia Marianówki była związana z produkcją szkła. Jeszcze na początku XVIII wieku Polacy Illińscy wybudowali tutaj hutę, ze względu na obecność w tej miejscowości w dużych ilościach potażu i piasków szklanych. Ze względu na uroczą córeczkę Illińskich Mariannę,  hutę wszędzie nazywano „Hutą Marianny” lub „marianowską”.

Imię młodej dziedziczki uwieczniono także w nazwie wioski, która do dziś nosi nazwę Marianówka (podobnie, jak i Kordelówka na Winnicczyźnie od imienia Kordelia). Nawet po sprzedaży huty i terenów przyległych ziemianinowi Sawickiemu oraz latach bolszewickiego terroru, nazwa miejscowości nie zmieniła się.

W dniu 5 października mieszkańcy wsi oraz goście zgromadzili się w Marianówce z okazji dwóch rocznic – 313 urodzin wsi, założonej przez Polaków oraz stulecia miejscowej szkoły.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od odsłonięcia na szkole tablicy pamiątkowej, poświęconej wszystkim jej dyrektorom od samego początku istnienia zakładu edukacyjnego, czyli od roku 1913. Początkowo uczniami szkoły byli sami chłopcy. Zachowały się albumy absolwentów szkoły z różnych lat. Tablicę ufundował również absolwent szkoły, mieszkający obecnie na Tiumeniu i wspierający na wszelkie sposoby wieś i rodzimą alma mater.

Zacni goście także zaszczycili swoją obecnością uroczystości w Marianówce. Konsul Edyta Niedźwiedzka, ksiądz Jarosław Giżycki, Wiktoria Laskowska-Szczur oraz dwaj wolontariusze z Warszawy przywieźli piękne prezenty, wśród nich książki i słowniki – a to, jak wiadomo, najcenniejsze podarunki dla szkoły i jej uczniów.

Dalej wszyscy razem udali się na piechotę do centrum wioski, gdzie mieszkańcy i goście świetnie się bawili, oglądając występy artystyczne. Tego dnia zatańczył również znany zespół dziecięcy „Szkiełko”. Następnie w domu kultury odbył się uroczysty koncert z pokazem filmu o szkole i o Marianówce.

– Nasz marianówski Związek Polaków zrzesza blisko 350 osób. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę ludności Marianówki – 1500 mieszkańców, można powiedzieć, że jest to potężne stowarzyszenie. W szkole, która obchodzi dziś 100 lat, ja uczę dzieci polskiego.  Dzięki gorliwemu krzewieniu polskości często jesteśmy zapraszani z dziećmi do Polski. Byli uczniowie szkoły z Marianówki dostali się na studia w Polsce – opowiada o rodzinnej miejscowości Zofia Kowalska – prezes miejscowego Związku Polaków.

Alina Zielińska, opracowanie Irena Rudnicka, bwp

 

Zdjęcia z uroczystości w Marianówce

{morfeo 418}

oraz wideo

{youtube}jyvCGu6Y3ps{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *