Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Brawa na stojąco. Mazowsze koncertuje na Podolu oraz Polesiu (uaktualnione)

Brawa na stojąco. Mazowsze koncertuje na Podolu oraz Polesiu (uaktualnione)

22 maja 2013 roku w Teatrze Sadowskiego, po raz trzeci w historii Winnicy, zatańczył i zaśpiewał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego, Mazowsze.

Tegoroczny program mocno różnił się od poprzednich koncertów, które miały miejsce we wrześniu 2011 i maju 2012. Ponad 120. osobowy skład zespołu zaprezentował nowe pieśni, tańce oraz stroje. Na sali, gdzie nie było ani jednego wolnego miejsca, zebrali się goście z Polski – członkowie delegacji z województwa mazowieckiego na czele z Marszałkiem Adamem Struzikiem, przedstawiciele władz obwodu i miasta, Konsulat Generalny RP w Winnicy w pełnym składzie na czele z Krzysztofem Świderkiem, duchowieństwo oraz najliczniejsza grupa zaproszonych gości – miejscowi Polacy. Można było tu spotkać gości z Baru, Żmerynki, Tulczyna i innych krańców południowo-wschodnich kresów I Rzeczypospolitej Polskiej, dla których koncert Mazowsza stał się kolejnym pretekstem do omówienia wspólnych spraw i zaplanowania przyszłych imprez.

Przed Mazowszem na scenie teatru wystąpił Ludowy Zespół Taneczny „Barwinok” (Winnica), który zachwycił publiczność młodzieńczym wdziękiem i mistrzowskim wykonaniem ukraińskich ludowych tańców. Występ Barwinka trwał ponad 20 minut. Pod jego koniec dziewczyny wręczyły Marszałkowi Struzikowi tradycyjny chleb i sól, za co Marszałek odwzajemnił się zaproszeniem ukraińskiego zespołu na Mazowszańskie dożynki.

Opowiadać o występie Mazowsza można długo i z zachwytem. Brawa na stojąco, którymi widzowie obdarzyli najlepszy polski zespół ludowy świadczą o bardzo wysokim poziomie artyszycznym artystów. Co kilka minut zmieniane stroje, przedstawienie polskiej kultury różnych epok i regionów – od Podhala do Warmii i Mazur. Cudownie dobrane głosy pań i panów, śpiewających to smutne „Carne ocy” to wesołe „Tylku wi Lwowi” z zachowaniem charakterystycznej gwary wschodniogalicyjskiej nie pozostawiło obojętnym nikogo na ogromnej trzyparterowej sali Teatru Sadowskiego. Nawet małe dzieci nie mogli oderwać oczu od akrobatycznych numerów górali, którzy rzucali to ciupagami, to krzesłami, a czasami, nawet delikatnie i uczestniczkami zespołu.

Docenili występ Polaków także i ukraińscy goście. Specjalnie dla dzisiejszych gospodarzy Podola Mazowsze wykonało ukraińską piosenkę „Gandzia” oraz „Boże, wełykyj, jedynyj”, którą wszyscy wysłuchali na stojąco w ciszy i skupieniu.

Kolejne święto kultury, radości i polskości odbyło się 22 maja w Winnicy. Wspomnienia o koncercie nie raz jeszcze pojawiają się w rozmowach tych, kto miał szczęście dostać się na tą imprezę. Dobry film można oglądać trzy a nawet cztery razy. Tak samo jest i z koncertem Mazowsza.

Żytomierski koncert Mazowsza zaszczycił swoją obecnością Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin a także zastępca ministra kultury Ukrainy Wiktor Balurko, który przypomniał, że na Żytomierszczyźnie mieszka największa na Ukrainie polska wspólnota, naliczająca blisko 40 tys. osób.

Przed koncertem odbyło się nagrodzenie medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Iryny Kopot, Elwiry Gilewicz, Anatola Godowanego oraz Olgi Kołesowej. Specjalny dyplom od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski otrzymał Mikołaj Warfołomiejew.

Koncert Mazowsza, który odbył się w żytomierskim obwodowym akademicznym teatrze im. Iwana Koczergi, wzbudził dużo pozytywnych emocji u wszystkich widzów, niezależnie od narodowości czy obywatelstwa. Tym mocnym akcentem zakończyły się obchody Dnia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą w winnickim okręgu konsularnym.

Relacja z występu Mazowsza w Winnicy jesienią 2011 roku

Relacja z występu Mazowsza w Winnicy w maju 2012 roku

Alina Zielińska, Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z koncertu w Winnicy

{morfeo 324}

oraz wideo z Żytomierza

{youtube}7nnCd6fwxik{/youtube}

…i Winnicy

{youtube}3hVmYfqpWQI{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code