Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Bożonarodzeniowe spotkanie płastunów i harcerzy w Zdołbunowie

Bożonarodzeniowe spotkanie płastunów i harcerzy w Zdołbunowie

28 grudnia 2021 w okresie bożonarodzeniowym młodzież z Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Ułasa Samczuka w Równem, wraz z duchowym opiekunem płastunów o. Witalijem Porowczukiem, udała się do harcerzy Zdołbunowa, na zaproszenie działającego w tej miejscowości pod kierunkiem Aleksandra Radicy, harcerskiego hufca „Wołyń”.

Mimo pochmurnego zimowego wieczóra w ogrzanej ciepłymi, przyjacielskimi uczuciami zdołbunowskiej harcówce, odbyło się spotkanie ukraińskich i polskich druhen i druhów. Komendant hufca „Wołyń” phm. Aleksander Radicą, wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowali pyszną harcerską kaszę i herbata przy stole i trzasku drewna w piecu przypominało tę samą zeszłoroczną „świecę”.

Płastuni i harcerze także wspólnie odwiedzili lokalne muzeum historii. Podczas interesującej wycieczki do przeszłości ale i poprzez teraźniejszość mogli usłyszeć także o ciekawych postaciach z historii powiedzieli pracownicy lokalnego muzeumu. Podczas spotkania młodzież przy wspólnych zabawach i quizach rozbrzmiewały także ukraińskie i polskie śpiewy z towarzyszeniem akompaniamentu instrumentów, podczas spotkania rozwiązano kwestie współpracy na Nowy Rok.

Wspomnieliśmy również o naszych partnerach, którzy od nas odeszli, znanego lokalnego historyka Aleksandra Tyszczenkę, Martina Reuthera, Niemca, który kochał Wołyń , był przyjacielem hufca Wolyn i plastunów, sympatykem miejscowego museum w Zdołbunowie. Wieczna pamięć wierni przyjaciele!

Takie spotkania dzieci, młodzieży i dorosłych nie w barach, ale w muzeach, spotkania z modlitwą, śpiewem, z dobrą rozmową o głębokich znaczeniach wśród historycznych eksponatów, właśnie rozmowy przy stole z otwartym sercem – to czyni nas ludźmi i przyjaciele.

W imieniu Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Ułasa Samczuka w Równem wyrażamy naszą szczerą wdzięczność panu phm. Aleksandrowi Radicy, za zorganizowanie tak interesującego i atrakcyjnego spotkania ukraińskiej i polskiej młodzieży.

Takie – razem obchodzone wydarzenia – są ważne dla polsko-ukraińskiego porozumienia i mobilizacji sił przeciwko współczesnym imperialnym zagrożeniom ze wschodu.

Akcja miała miejsce w ramach podpisanego we wrześniu 2020 roku porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płasta i Harcerzy.

Sergij Porowczuk, fot. Witalij Porowczuk, 9 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code