Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Boże Ciało w stolicy Podola

Boże Ciało w stolicy Podola

W pierwszą niedzielę czerwca w większości ukraińskich miast, gdzie działają parafie rzymskokatolickie, przeszły procesje Bożego Ciała. Jak co roku katolicy świętują Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa.

W Winnicy centralne uroczystości odbyły się w kościele Matki Bożej Anielskiej, znajdującym się przy ulicy Sobornej. Mszę świętą odprawił biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Radosław Zmitrowicz. Zachęcał licznie zgromadzonych wiernych by przeżywali swoje życie w duchu miłości do bliźniego. „Pracujcie z miłością w biurze, sklepie, piekarni. Bóg zwycięża, gdy zwycięża miłość” – mówił Zmitrowicz.

Po Mszy świętej o godzinie 12:15 orszak wyruszył do klasztora sióstr Kanosjanek, gdzie urządzono pierwszy ołtarz. Następnie po ulicy Kropywnyckiego zatrzymał się przy ołtarzu, przygotowanym przez wspólnoty neokatechumenalne. Kolejna stacja, ruchu Rodzin Nazaretańskich, czekała na pielgrzymów u podnóża Murów – ogrodzenia byłego kościoła Dominikanów (obecnie sobór prawosławny) przy ulicy Monastyrskiej. Finałowy ołtarz został przygotowany przez członków ruchu Odnowy w Duchu Świętym na schodach kościoła Kapucynów. Na koniec procesji wiernym udzielone zostało błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, na wszystkie cztery strony świata.

Jedną z najpiękniejszych tradycji w czasie procesji Bożego Ciała jest sypanie kwiatów, pod stopy kapłana niosącego Hostię. Do sypania płatek róż dołączyły się dziewczynki, które w roku 2018 po raz pierwszy przystąpiły do Komunii Świętej.

Słowo Polskie, 04.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code