Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Boże Ciało w Kamieńcu

Boże Ciało w Kamieńcu

   W dniu 3 czerwca po mszy św. w kościele podominikańskim pw. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim o godz. 10:00, której przewodniczył proboszcz o. Alojzy Kosobucki, parafianie oraz turyści z Polski, zwiedzający Podole, przeszli w procesji do czterech ołtarzy ustawionych w centralnej części miasta.

Posługę duszpasterską w parafii św. Mikołaja sprawują ojcowie Paulini, którzy opiekują się również miejscową wspólnotą polską.

„Barokowy zespół klasztorny z kościołem pw. św. Mikołaja biskupa z Miry powstał na początku XVII wieku, a przebudowany został w XVIII. W czasach sowieckich mieściło się tu archiwum NKWD” – opowiedział o. Alojzy Kosobucki. „Od 1999 roku zaczęły się pierwsze pracę konserwatorskie. Najpierw trzeba było naprawić dach klasztoru, który spłonął w pożarze 5 lipca 1993 roku. Od tego czasu do 1998 roku kościół był lekko zabezpieczony, ale ściany zostały pozalewane od deszczu. Cały obiekt był zawilgocony. Pierwsze prace mogły rozpocząć się dopiero po położeniu dachu i początkach osuszenia wszystkich murów” – dodał.

Od 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego wspólnie z Towarzystwem Tradycji Akademickiej prowadzą prace konserwatorskie w nawie głównej oraz dwóch kaplicach bocznych. Prace są prowadzone dzięki środkom finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Słowo Polskie na podstawie informacji Eugeniusza Sało (Kurier Galicyjski), fot. Karina Wysoczańska, 09,06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code