Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Bliżej Polski przez radio i telewizję

Bliżej Polski przez radio i telewizję

Kontakt z polskim językiem i kulturą często nie jest dostępny w dostatecznym stopniu Polakom z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Gdy Kresowa młodzież trafia do Polski na kolonie czy na studia, często okazuje się nieprzygotowana na polską rzeczywistość. Integracja w polskie społeczeństwo potrzebuje dłuższego czasu by być na czasie w kontaktach z polskimi róweśnikami – wiedząc, kto to Piasek czy Natasza Urbańska, dokąd Polacy jeżdżą na wakacje, ile kosztuje litr benzyny w Rzeszowie. W poniższym artykule opowiemy jak, mieszkając np. na Ukrainie można bez problemu słuchać popularnej polskiej radiostacji, za darmo oglądać TVP 1 czy TVN i tanio dzwonić do koleżanki z Warszawy.

Telewizja

Temat polskiej telewizji poruszaliśmy na stronach portalu WIZYT.NET już niejednokrotnie. Kresowiakom często nie wystarcza TVP Polonia, oni chcą mieć dostęp i popularnych programów z Polski, jak „Kocham cię, Polsko!” czy serialu RODZINA.PL. Szczęściarze z województwa lwowskiego czy wołyńskiego, mieszkając przy granicy mogą oglądać polską telewizję przez zwykłą antenę telewizyjną, a co może zrobić na przykład kolega z Kamieńca? Nawet jeszcze rok temu nie mógł po prostu kupić odbiornik cyfrowy telewizji satelitarnej Polsatu czy N bez polskiego dowodu osobistego. Ale niedawno pojawiła się w Polsce tak zwana „Telewizja na Kartę”. Nie ukrywając, że to jedna z ofert cyfrowej telewizji N, możemy powiedzieć że za kwotę rzędu 400 hrywien (za odbiornik bez HDMI) i 800 hrywien (z cyfrowym łączem wysokiej rozdzielczości HDMI) można w każdym polskim sklepie RTV kupić odbiornik, który przez 3 miesiące oferuje prawie wszystkie dostępne w Polsce popularne stacje telewizyjne, a po tych trzech miesiącach – jak nie chcemy płacić 20 zł (55 hrywien) przelewem przez Internet, to i tak możemy w jakości HD oglądać TVP1, TVP2, TVN, TVN7, TV Puls oraz parę innych stacji z Polski. Niech ktoś mnie zdementuje, że to reklama, ale to sprawy nie zmienia. Na przykład pod czas mistrzostw EURO-2012 wiele Ukraińców nie mogli zobaczyć niektóre mecze przez to, że one były emitowane w prywatnej telewizji Inter (podobno – własność Achmetowa). A TVP1 i TVP udostępniała owe mecze w jakości, o której nawet nie można było marzyć.

„Telewizja na Kartę” nadaje z Hotbirda. Na „talerz” 90 cm można bez problemu ją oglądać od Lwowa do Kijowa, dla Charkowa już potrzebna jest antena, średnicą 120cm, ale to też nie jest problem.

Może w przyszłości zjawią się inne propozycje na przykład od Polsatu, mamy nadzieję że to sprawi, że poszerzy się oferta programowa.

Nie zapominajmy również, że w większości sieci kablowych jest dostępna TVP Polonia i TVP Kultura. Ta pierwsza informuje o bieżącym życiu Polaków za Granicą, a druga często emituje nowe polskie filmy. Można również prosić operatora kablówki, by włączył do oferty inną telewizję z Polski.

Radio

Wielkie zdziwienie na ulicach Winnicy wywołuje samochód, z głośników którego leci RMF FM czy Polskie Radio 3. A przecież zrealizowanie tego pomysłu wcale nie potrzebuje drogiego sprzętu czy superszybkiego internetu bezprzewodowego. Wystarczy mieć komórkę z wykupionym pakietem danych (300 megabajtów w zupełności wystarcza) i za 30 hrywien miesięcznie słuchać tysiąca polskich stacji, mieszkając… na Krymie. Oczywiście, że ze zwykłego komputera to jest dużo prostsze, ale opiszemy jak to zrobić i z komórki.

Po pierwsze – zamawiamy u operatora Life czy Kyivstar pakiet danych, po drugie – sprawdzamy jaki system operacyjny mamy: Android czy Symbian, ładujemy odpowiedni program do komórki: na przykład TuneIn Radio, ustawiamy pasmo odbioru na najniższe 48 Kb i rozkoszujemy się listą Hop-bęc Marcina Jędrycha ku zazdrości kolegów! Przy okazji powiem, że dużo Ukraińców chwaliło muzykę z polskich stacji radiowych za to… że nie ma w niej rosyjskiej „popsy”. Przy okazji, można posłuchać i radia z Etiopii – Internet daje taką możliwość.

Tanie połączenia do Polski

Oczywiście od razu spada na myśl połączenie przez Skype. Ten program jest bezkonkurencyjny , przez to, że absolutnie darmowy. Z każdego komputera możemy połączyć się ze znajomym z Polski, nie dość, że go słyszymy ale możemy go nawet zobaczyć (jeżeli oczywiście on na to się zgodzi). Ale często musimy pilnie zadzwonić na przykład z ulicy albo transportu. Tutaj też mamy kilka wyjść.

Możemy zainstalować ten sam Skype na komórkę. Sprawdzono na wszystkich komórkach z systemem Android i na tych nowszych z Symbianem. Jakość połączeń na Ukrainie jest dość słaba, ale dla głosowych połączeń wystarczająca.

Można również wybrać jedną z ofert operatorów sieci komórkowych: Kyivstar proponuje połączenia do Polski za 2 hrywny za minutę przy abonamencie 6 hrywien miesięcznie, podobna oferta jest i w Life. Przy dzwonieniu z Kyivstar trzeba do polskiego numeru dodawać 015: na przykład 015486223345.

Zaproponowaliśmy Państwu kilka opcji, sprawdzonych przez nas osobiście. My już od dłuższego czasu oglądamy i polską telewizję, i słuchamy w domu polskiego radia. „Ze strony lepiej widać” – tak można ująć korzyść z tego doświadczenia. Już dawno minęły czasy, gdy po kryjomu słuchano Wolnej Europy. Każdy może słuchać i oglądać co chce, warto również czasami przyjrzeć się temu, co interesuje mieszkańców Polski. Miłego oglądania i słuchania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code