Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Biskup Witalij Krywicki SDB wydał komunikat odnośnie sytuacji z koronawirusem dla wiernych diecezji kijowsko-żytomierski

Biskup Witalij Krywicki SDB wydał komunikat odnośnie sytuacji z koronawirusem dla wiernych diecezji kijowsko-żytomierski

W komunikacie z 13 marca 2020 roku biskup diecezjalny Witalij Krywicki SDB zachęcił do trzymania się rekomendacji Konferencji Episkopatu Ukrainy Nr 6/20 oraz Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych odnośnie szerzenia się infekcji.

Jednocześnie bp. Krywicki na swojej stronie Facebook udzielił dodatkowych rekomendacji i rad:

1. Dyspensa na udział w Mszy świętej w okresie kwarantanny zostaje udzielona osobom w wieku 60, chorym, które mają symptopy grypy lub przeziębienia, dzieciom i młodzieży do lat 18 oraz rodzicom, którzy się nimi opiekują oraz wszystkim, którzy czują uzasadnione zagrożenie zarażenia się infekcją koronawirusa. Dla tych osób nieobecność na Mszy nie będzie uważana za grzech śmiertelny.

2. Udział we Mszy św. za pośrednictwem radia lub telewizji. Biskup diecezjalny zachęca chorych oraz tych, którzy zdecydowali się na dyspenzę, podczas pobytu w domu  do osobistej i wspólnej modlitwy oraz o Modlitwę Różańcową, podczas  Mszy świętej korzystając z emisji na EWTN (od poniedziałku do piątku o godzinie 15:00, a w niedzielę – o godzinie 10:00 – www.ewtn.org.ua) oraz w Radiu Maryja (od poniedziałku do soboty o godzinie 7:00 oraz 18:00, w niedzielę – o godzienie 10:00 oraz 18:00 w www.radiomaria.org.ua oraz za pośrednictwem odbiorników UKW).

Zgodnie z komunikatem w czasie kwarantanny zostaną przeniesione na czas nieokreślony wszystkie kościelne przedsięwzięcia publiczne – m.in. pielgrzymka do Martki Bożej Berdyczowskiej Ruchu „Światło-Życie” (14.03.20) oraz mężczyzn (21.03.20), Diecezjalny Dzień Młodzieży (3-5.04.2020), publiczne Drogi Krzyżowe i inne.

Rekomendacje dla duchowieństwa, m.in:
– zwiększyć ilość Mszy świętych w celu zapobiegania skupianiu się dużej ilości ludzi oraz zapewnienia możliwości dotrzymania bezpiecznego dystansu między nimi.
– zrezygnować z rekolekcji wielkopostnych, w zamian  korzystanie  w nich poprzez media katolickie.
– organizować Adorację Przenajświętszego Sakramentu w przeciągu tygodnia z udziałem niewielkich grup osób w celu nieustannej modlitwy o zakończeniu szerzenia się epidemii koronawirusa.
– księża bez poważnego powodu nie powinni opuszczać teren swojej parafii, żeby ich parafianie mogli korzystać z rozmów duchownych oraz Sakramentów. W trakcie Mszy księża powinni rzetelnie przestrzegać higieny, w tym – podczas udzielania Komunii świętej.

Słowo Polskie za: https://www.facebook.com/vitalii.kryvytskyi , 15 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code