Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Biskup Jan Niemiec. Człowiek, który został biskupem, biskup, który pozostał człowiekiem

Biskup Jan Niemiec. Człowiek, który został biskupem, biskup, który pozostał człowiekiem

Kamieniecka diecezja straciła biskupa Jana Niemca. Całym sercem wierzymy, że uzyskała go dla Nieba. Jan Niemiec zmarł 27 października. Ciało biskupa przywieziono z Polski do Chmielnickiego, a 7 listopada do Gródka Podolskiego, żeby parafianie z różnych parafii i wszyscy chętni mogli pożegnać się i pomodlić się za duszę tego, który tak dużo zrobił dla ewangelizacji  naszego kraju.

Jan Niemiec pracował jako  duszpasterz na wsi  Żyszczyńce, był prefektem, wykładowcą, organizatorem і dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego (filia Papieskiego Laterańskiego uniwersytetu w Rzymie) w Gródku Podolskim, jej rektorem w latach 2001-2007. Od 21 października 2006 roku Jan Niemiec został mianowany biskupem  pomocniczym diecezji kamienieckiej.

7 listopada w kościele Świętego Stanisława biskupa i męczennika odbyła się msza święta za Duszę zmarłego,  którą celebrował  biskup pomocniczy diecezji kamieniecko podolskiej Radosław Zmitrowicz. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie parafian, na którym  każdy chętny dzielił się wspomnieniami i dobrym słowem o zmarłym.
Irena Pierszchajło opowiadała o nawróceniu jej ojca Roberta Pierszchajło, o udzieleniu ślubu rodzicom oraz o udzieleniu sakramentu spowiedzi dla ojca za sprawą talentu przekonania księdza, wówczas profesora – Jana Niemca.

Pan Antoni Kostecki wspominał  o wielu  latach swojej pracy  jako kierowcy seminarium, o  różnych wyjazdach z ojcem rektorem, o jego tolerancji, skromności i wyrozumiałości.

Pani Antonina Burmistrowa mówiła o tym,  jak odwiedziła w szpitalu w Krakowie  ojca biskupa. Opowiadała jeszcze o jego prostocie і dobrym  sercu dla ludzi.

Wielu parafian dzieliło się również swoimi wspomnieniami o świętej pamięci ojcu biskupie.

W niedziele 8 listopada  o 12 godzinie odbyła się msza święta pogrzebowa, celebrował ją rektor seminarium Wiktor Biłous .

W Ogólnokształcącej szkole I-III st. z polskim językiem nauczania m.Gródka działa wystawa na pamiątkę o ojcu biskupie  pod tytułem:  „Człowiek, który został biskupem, biskup, który pozostał człowiekiem”.  Z inicjatywy dyrektora szkoły Pani Zofii Rogowskiej,  za pośrednictwem wicedyrektora do spraw wychowania  Ireny Pierszchajło, bibliotekarki Emilii Baczok, nauczycielki języka polskiego Tetiany Mostowej, nauczycielki klas początkowych Pani Pomanii Jankiewicz, które zebrały różne ciekawe materiały.

Wykorzystano także dokumenty i zdjęcia  z archiwów rodzinnych Baczok, Barczyszenych, Mostowych, Jankiewicz  oraz z biblioteki szkolnej. Są tu: zdjęcie spotkania rodziny Barczyszenych z biskupem we wsi Żyszczyńce w styczniu  1995 roku; zdjęcie z bierzmowania w Gródku – parafia Świętego Józefa (2019 rok); świadectwo Chrztu  Tetiany Barczyszenej (1992 rok, wieś Żyszczyńce) ; świadectwo bierzmowania Pani Tetiany Mostowej (2016 rok, wieś Żyszczyńce); obrazek na pamiątkę świeceń na  biskupa pomocniczego  Kamieniec-Podolskiej diecezji Jana Niemca z rąk jego excelencji Kardynała Mariana Jaworskiego w uroczystość Niepokalanego poczęcia Najświętszej Panny Marii  (2006 Kamieniec-Podolski  – Katedra).

Są także książki, do których ojciec biskup napisał przedmowy:

do książki Ireny Saszko «Марія наставниця – сяюча Богом» Chmielnicki 2018r.  W języku ukraińskim;
do pracy doktorskiej ks. Jarosława Rudego, napisanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II „ Krzyż pośród krzyży Teologia crucis W Pasterskiej posłudze wiary Biskupa Jana Olszańskiego (1919-2003)” 2018;
do pracy licencjackiej  Władysława Rożkówego napisanej na KULu „Ksiądz Władysław Wanags (1931-2001) – obrońca kościoła na Podolu”

Na wystawie są  dopisy w gazecie Wyższego Seminarium Duchownego Świętego Ducha w Gródku „Голос Семінарії”  №3  marzec – maj 2009 Dopis «Одягнутися в Христа» kl. Jarosłwa Rosoczyńskiego, w którym opisano obłuczyny  4 kleryków , które odbyły się 8 grudnia 2008 roku в Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. Mszę Świętą celebrował biskup Jan Niemiec. Dopis  «Коляд, коляд, колядниця» kl. Olega Żaruka. Tu chodzi o dniu skupienia dla seminarzystów, który prowadził ksiądz biskup pomocniczy Jan Niemiec .

Pamięć o biskupie Janie Niemce  na zawsze zostanie się w naszych sercach.

Ojcze biskupie, tatusiu czcigodny!
Miałeś uśmiech na twarzy taki pogodny.
Dla każdego twe serce zawsze  było otwarte,
Mówiłeś, że rozpaczać nigdy nie warto.
Przyjechałeś do Gródka księdzem  młodziutkim,
Szkoda, że  byłeś z nami za krótko.
Ciepłem serca i słowem dodawałeś nadzieję,
Modlitwą gorliwie ogrzewałeś w zawiei.
Twe oczy dobrocią zawsze świeciły,
Serce ludziom służyło z całej swej siły!
Modlimy się dzisiaj szczerze do ciebie,
Prosimy by z tobą spotkały się w niebie!

Impreza została zorganizowana dzięki Fundacji Wolność i Demokracja w ramach opieki Senatu Rzeczypospolitej Polski nad Polonią i Polakami za granicą.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskojęzycznej na Ukrainie” objętego wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (zwaną dalej KPRM).

Wicedyrektor do spraw wychowawczych Irena Pierszchajło 
Bibliotekarka Ogólnokształcącej szkoły z polskim językiem nauczania I-III stopni m.Gródka Emilia Baszok
Nauczycielka języka polskiego Tetiana Mostowa, 21 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code