Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie

Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie

XVIII Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu (Bieg Katyński), który odbył się 16 września w Charkowie, przyciągnął rekordową liczbę uczestników (ponad 700 osób zarejestrowanych sportowców), a także widzów (w sumie ok. tysiąca osób), głównie dzieci i młodzieży szkolnej i akademickiej. W imprezie wzięli udział  przedstawiciele polskich miast, Poznania i Sulejówka.

Bieg Pamięci rozpoczął się od modlitwy ekumenicznej na Cmentarzu w Piatychatkach, którą odmówili biskupi obrządków: prawosławnego (bp. Mitrofan) i rzymskokatolickiego (bp Stanisław Szyrokoradiuk) oraz od złożenia kwiatów przez uczestników Biegu w części ukraińskiej i polskiej cmentarza. Zebrani uczcili także minutą ciszy pamięć spoczywających na cmentarzu polskich oficerów i mieszkańców Charkowa zamordowanych podczas represji stalinowskich. W tegorocznym Biegu Pamięci i w zmaganiach sportowych udział wzięli bezpośrednio przedstawiciele władz miejskich oraz Konsul Generalny Janusz Jabłoński.

W dalszej części wydarzenia, które odbyło się w miasteczku namiotowym położonym tradycyjnie w pobliżu cmentarza na terenie 6 Dzielnicy Miejskiego Parku Leśnego odbyły zawody sportowe w bieganiu na dystans 1, 6 i 12 km. Najmłodszymi uczestnikami byli dzieci w wieku od 6 lat, najstarszymi – emerytowani sportowcy w wieku ponad 60 lat. W centrum miasteczka namiotowego została ulokowana scena, na której odbywało się uroczyste wręczenie medali uczestnikom oraz pucharów i nagród poszczególnym zespołom i uczelniom biorącym udział w Biegu.

Konsul Generalny  w swoim przemówieniu do zebranych uczestników  podkreślił, że tegoroczny Bieg Pamięci odbywa się w przededniu 78. Rocznicy ataku ZSRS na Polskę, tragicznej w polskiej historii daty, od której zaczyna się początek zbrodni popełnionej przez władze sowieckie na polskich oficerach wziętych do niewoli a także dramat ich rodzin.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Charkowie, fot. Konsulat Generalny RP w Charkowie, 20.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code