Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Bieda łączy wszystkich – pomoc nadchodzi z Lubaczowa

Bieda łączy wszystkich – pomoc nadchodzi z Lubaczowa

Źródło - www.segodnya.uaDzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w polskim Lubaczowie udało się zebrać pomoc dla przesiedleńców z okupowanego Krymu oraz wschodniej części Ukrainy, którzy w obawie o swoje życie wyjechali do innych regionów Ukrainy, zabierając ze sobą tylko to, co mogli unieść we własnych rękach.

W związku z sytuacją, trwającej od początku marca b. r. w Autonomicznej Republice Krym oraz wojną na wschodzie Ukrainy, coraz więcej mieszkańców tych regionów zostawia swoje domy i przenosi się do innych obwodów Ukrainy, w których mogą czuć się bezpiecznie bez chowania się w piwnicy przy każdym głośnym dźwięku. W związku z zaistniałą sytuacją, wynika ogromna ilość rozmaitych problemów, które bezwzględnie trzeba rozwiązywać: opracowanie przez organizację prawniczego ustawodawstwa dotyczącego statusu prawnego przesiedleńców; okazywanie im pomocy w zakresie składania wniosków do Sądu Europejskiego z zakresu praw człowieka; rejestracja rodzin w odpowiednich instytucjach państwowych; ich zakwaterowanie na czas aż do uregulowania i stabilizacji sytuacji na Krymie i wschodzie Ukrainy; możliwość zatrudnienia; zapewnienie podstawowych potrzeb oraz zapewnienie integracji społecznej przesiedleńców, itd.

Jest wiele organizacji opiekujących się przesiedleńcami i ośrodkami, w których tymczasowo mieszkają przesiedleńcy. Jedną z takich organizacji jest „Rada społecznych inicjatyw” z siedzibą w Kijowie. Przy Radzie Społecznych Inicjatyw zostało utworzone Centrum Koordynacyjne Pomocy Wymuszonym Przesiedleńcom.

Na początku czerwca przedstawiciele Rady zwrócili się się do rożnych polskich fundacji i organizacji społecznych w Polsce z prośbą o pomoc dla przesiedleńców. Obojętny na zapytania nie pozostał Powiat Lubaczowski. Za pośrednictwem Starostwa Powiatowego, została ogłoszona zbiórka ubrań, jedzenia, pieniędzy, itd. Zebrano dość dużo rzeczy, które następnie przekazano do Centrum Koordynacyjnego Pomocy Wymuszonym Przesiedleńcom.

Strona ukraińska, w tym Polacy z Żytomierza, serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślności akcji, oraz tym którzy zgłosili chęć pomocy, a szczególnie kierownictwu Powiatu Lubaczowskiego.

Walentyna Jusupowa,
Prezes Obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski”

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *