Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Biało-czerwone kwiaty pod tablicą Piłsudskiego i ZAKOPOWER. Winnica świętowała 95. rocznicę Niepodległości

Biało-czerwone kwiaty pod tablicą Piłsudskiego i ZAKOPOWER. Winnica świętowała 95. rocznicę Niepodległości

Świętowanie 95. rocznicy Niepodległości Polski w Winnicy zaczęło się o godzinie 17.00 pod tablicą Józefa Piłsudskiego na ulicy Sobornej. Niecodzienni goście, świąteczna atmosfera i patriotyczne piosenki towarzyszyły złożeniu kwiatów i zniczy w miejscu, gdzie stąpała noga Naczelnego Wodza. Przedstawiciele władz miasta i obwodu, konsulowie KG RP oraz prezesi i członkowie polskich organizacji społecznych uszanowali pamięć wszystkich tych Polaków, którzy w trakcie „wiosny ludów” zdołali wywalczyć Niepodległość dla ukochanego kraju.

W tej uroczystości wzięli także udział goście z Kielc, na czele z przewodniczącym RM Tomaszem Boguckim, a także portu lotniczego Modlin, który pertraktuje z lotniskiem w Hawryszowce o uruchomieniu stałego połączenia lotniczego z Winnicą. Przybył także Dariusz Górczyński, zastępca ambasadora RP na Ukrainie.

Kielczanie starannie przygotowali się do spotkania pod tablicą Piłsudskiego z rodakami. Tomasz Bogucki rozdał wszystkim chętnym śpiewniki z tekstami piosenek patriotycznych. Najpiękniej zabrzmiała ta, chyba najbardziej znana piosenka żołnierska z okresu I Wojny Światowej „Maszerują strzelcy”.

Ale najważniejsza impreza oczekiwała na gości z całego winnickiego okręgu konsularnego godzinę później w teatrze Sadowskiego. Na jego scenie wystąpił dobrze znany i lubiany w Polsce zespół muzyczny ZAKOPOWER.

Przed występem uhonorowanego w 2012 roku nagrodą „Fryderyk” zespołu, na deskach teatru pojawili się zastępca ambasadora RP Górczyński oraz zastępczyni przewodniczącego administracji obwodowej Lubow Spiridonowa. Pierwszy wyraził nadzieję, że najbliższe dwa tygodnie przyniosą Ukrainie jasną perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Pani Spiridonowa wspomniała o 235 podpisanych umowach o współpracy pomiędzy samorządami Polski i obwodu winnickiego i podziękowała Polakom za pomoc i wsparcie w wielu inicjatywach, skierowanych na decentralizację środków budżetowych na Ukrainie oraz nawiązanie stałych kontaktów i rujnowania stereotypów pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Następnie Górczyński oraz konsul generalny Krzysztof Świderek w imieniu ministra kultury RP Bogdana Zdrojewskiego uhonorowali wieloletnich działaczy na rzecz krzewienia polskości na Żytomierzszczyźnie Zofię Kowalską oraz Marię Piwowarską medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Przed widzami, ilość których znacznie przewyższyła ilość miejsc w teatrze im. Sadowskiego, na początku wystąpił chór „Sursum Corda”, działający przy tiażyłowskim kościele. Zaśpiewał on kilka piosenek polskich oraz ukraińską „Boże, Wełykyj, Jedynyj”. Tą ostatnią wszyscy wysłuchali na stojąco.

Prawdziwa zabawa zaczęła się po tym, jak na scenę wyszli członkowie zespołu ZAKOPOWER. Mocnym akcentem na scenie, podświetlonej na niebiesko, stał się orzeł w białej koronie, który pierwszy pojawił się na ekranie za artystami. Nie zważając na to, że uczestnicy ZAKOPOWERa nie byli ubrani w tradycyjne góralskie stroje, ich muzyka od razu wzbudzała wspomnienia o Podhalu i życzliwych mieszkańcach tego regionu Polski.

„Obława”, „Boso”, „Gallop”, „Bóg wie, gdzie” – te piosenki są dobrze znane Polakom w kraju. Ich rodacy na Kresach, stykając się z żywiołowymi góralskimi klimatami po raz pierwszy, już po pierwszych pięciu utworach, zaczęli podśpiewywać, tańczyć i klaskać w rytmie muzyki. Już nie raz się zdarzało na podobnych polonijnych imprezach, że reakcja widzów zmieniała się nie do poznania po tym, jak polscy artyści osiągnęli zamierzony efekt i wprowadzili tych widzów w stan euforii, święta i pogody ducha.

Miłą niespodzianką dla artystów z Polski stały się kwiaty od KG RP w Winnicy, wręczone przez małych Polaków tego miasta. Pierwszy i jedyny koncert zespołu ZAKOPOWER na Ukrainie zakończył się burzą oklasków i okrzykami „Brawo!”.

Po koncercie prezesi polskich organizacji społecznych, przedstawiciele ukraińskich władz Żytomierzszczyzny, Winnicczyzny oraz Bukowiny, honorowy gość, konsul generalny rumuńskiego konsulatu w Czerniowcach Eleonora Mołdowan, dyrektorzy polskich firm Cersanit, Barlinek i innych na Ukrainie i oczywiście główny organizator, Konsulat Generalny RP w Winnicy zebrali się w restauracji „Nacjonal” by w wąskim gronie świętować wspaniałe dla wszystkich Polaków święto – 95. rocznicę Niepodległości Polski.

JW, bwp

 

Zdjęcia z obchodów 95. rocznicy Niepodległości Polski w Winnicy

{morfeo 447}

oraz wideo (pojawi się wkrótce)

{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code