Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » „Biało-czerwone ABC”. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie

„Biało-czerwone ABC”. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie

Program „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” to inicjatywa Fundacji Wolność i Demokracja realizowana w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” i finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Celem programu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce poprzez wspieranie rozwoju oświaty polskiej na Ukrainie oraz budowanie skutecznego, długofalowego i transparentnego systemu wsparcia oświaty polskojęzycznej uwzględniającego specyficzne potrzeby Polaków i osób polskiego pochodzenia, pomagającego w zachowaniu tożsamości narodowej.

Program przewiduje systemowe ujęcie dofinansowania wszystkich jednostek nauczania języka polskiego zarówno w systemie szkolnym, jak i pozaszkolnym. Zakłada wprowadzenie systemu dotowania szkół opartego na przejrzystych kryteriach, którego celem będzie podwyższenie jakości nauczania języka Polskiego na Ukrainie oraz uporządkowanie sposobu zarządzania placówkami oświatowymi.

W ramach Programu przewidziany jest szereg działań: od bezpośredniej pomocy finansowej dla nauczycieli i wyposażenia państwowych i niepaństwowych placówek oświatowych promujących język polski w nowoczesne pomoce metodyczne i naukowe, przez wzbogacenie oferty szkół o nowatorskie zajęcia warsztatowe, po konkursy i olimpiady, a nawet dowóz dzieci do szkół.

Z dofinansowania mogą skorzystać:

placówki przedszkolne;
szkoły stacjonarne z polskim językiem nauczania;
szkoły stacjonarne z pionami klas polskich;
szkoły stacjonarne z nauczaniem języka polskiego jako obcego;
szkoły sobotnio-niedzielne (zarejestrowane w ukraińskim systemie oświaty bądź niezarejestrowane, działające przy centrach mniejszości narodowej, punkty nauczania funkcjonujące przy organizacjach polskich, parafiach);
katedry języka polskiego na ukraińskich uczelniach wyższych;
Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wid.org.pl

W sytuacji pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt e-mailowy bądź telefoniczny z osobami odpowiedzialnymi za realizację Programu:

Koordynator projektu – Lilia Luboniewicz
e-mail: ([email protected],  tel/fax.00 48 22 628 85 05)

Asystent ds. współpracy z placówkami oświatowymi – Julia Savelieva
(e-mail: [email protected] , Tel: +48 608 691 363)

Zwracamy się z prośbą o rozpowszechnienie informacji o programie „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” wśród zainteresowanych podmiotów oświatowych.

bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code