Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Białe soboty w Rozdzielnej

Białe soboty w Rozdzielnej

6 i 7 października 2018 r. w Odessie i Rozdzielnej odbył się ostatni etap projektu pod tytułem „Polskie Święto w Rozdzielnej” w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalnie na tę okazję z Polski przyjechał rodzinny zespół regionalny „Żegiestowska Bukowina”.

Pierwszego dnia  odbył się w Centrum Kultury Bułgarskiej w Odessie koncert zespołu w ramach wspólnej akcji z Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszenia Polaków „Polska Nuta” i obchodami Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Drugiego dnia obchody przeniosły się do Rozdzielnej, do Parafii Bożego Miłosierdzia przy której funkcjonuje Towarzystwo Kultury Polskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą św., podczas której Żegiestowska Bukowina zaprezentowała polskie pieśni maryjne.

Po mszy odbył się koncert zespołu, degustacja polskich potraw, pokaz filmów dla dzieci i dorosłych oraz konkursy dla dzieci. Artyści z „Żegiestowskiej Bukowiny” sprawili, że „Święto w Rozdzielnej” nabrało szczególnego, góralskiego kolorytu.

Gośćmi ,którzy wzięli udział w uroczystościach byli: konsul Andrzej Szmidtke, mer Rozdzielnej Walerii Szowkaliuk, przedstawiciel Misji UE Mirosław Buzdygan oraz Pani Katarzyna Corominas z fundacji „Polski Zespól Humanitarny”.

Projekt, sfinansowany ze środków Senatu RP, został zrealizowany pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Odessie przez  fundację „Polski Zespól Humanitarny” przy współpracy z Towarzystwem Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II w Rozdilnej i Rzymskokatolickiej Parafii Bożego Miłosierdzia w Rozdilnej.

Od września 2018 r. fundacja „Polski Zespół Humanitarny” przy współpracy z Rzymskokatolicką Parafią Bożego Miłosierdzia w Rozdzielnej realizuje projekt „Białe Soboty”, finansowany ze środków Senatu RP. Projekt polega na możliwości uzyskania nieodpłatnej konsultacji lekarza w Rozdzielnej i otrzymania bezpłatnie leków z Polski. „Białe soboty” odbywają się raz w miesiącu.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Odessie, 16 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code