Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Berdyczowska brygada artyleryjska otrzymała historyczną replikę flagi bojowej 6DS Marka Bezruczki

Berdyczowska brygada artyleryjska otrzymała historyczną replikę flagi bojowej 6DS Marka Bezruczki

25 czerwca na terenie 26 Oddzielnej Brygady Artyleryjskiej im. Romana Daszkiewycza w Berdyczowie odbyła się uroczystość przekazania repliki flagi bojowej 6 Dywyzji Strzeleckiej Marka Bezruczki, którą 101 lat temu w tym samym miejscu przekazał dowództwu brygady Naczelny Ataman Symon Petlura.

W przedsięwzięciu oprócz żołnierzy i oficerów jednostki udział wzięła oficjalna delegacja z województwa podkarpackiego na czele z Jackiem Magdoniem, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, mer Berdyczowa Serhij Orłyk i inni zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się z hymnu Ukrainy i Polski w wykonaniu orkiestry wojskowej. Następnie po mowach powitalnych grupa rekonstrukcyjna działająca pod egidą Winnickiegoo Towarzystwa Historycznego wykonała salwę honorową z repliki armaty z początku XX wieku.

Dowódca jednostki Andranik Gasparian oprowadził gości z Polski i obwodu winnickiego po muzeum brygady oraz zaprezentował sprzęt będący na uzbrojeniu.

Przedstawiciele Podkarpacia skorzystali także z możliwości odwiedzenia Sanktuarium Maryjnego w Berdyczowie i Muzeum Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Redakcja, 26 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code