Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Berdyczów – Werzchownia

Berdyczów – Werzchownia

Grażyna Orłowska-Sondej, szef programu telewizyjnego TVP „Studio Wschód”, razem z ekipą filmową niedawno odwiedziła Berdyczów (obwód żytomierski).

Wspólnie z członkiem Zarządu Związku Polaków Ukrainy i prezesem Polskiego Radia Berdyczów Jerzym Sokalskim goście z Polski pojechali także do Werzchowni, położonej 60 kilometrów na wschód.

Historia głosi, że słynny francuski pisarz Honore de Balzac, który gościł w Werzchowni (w posiadłościach Hańskich), następnie w berdyczowskim w kościele św. Barbary wziął ślub z zagorzałą wielbicielką swojej twórczości szlachcianką Eweliną Hańską z Rzewuskich.

Te dwa historycznie związane między sobą miejsca inspirowali gości z Polski na stworzenie krótkiego filmu.

Podczas spotkania w Werzchowni mówiono także o pomocy wsi Werzchownia, okazanej przez deputowanych rejony różyńskiego, a mianowicie o wymianie okien w budynku kultury.

Prawdopodobnie przez początkiem nowego roku szkolnego nowe okna będą zainstalowane, a odremontowane gabinety zostaną oddane do eksploatacji. Powoli, malutkimi krokami wieś, historia której emanuje ciekawymi wydarzeniami, zaczyna się rozwijać a turystyka wkrótce może stać się jednym z głównym źródeł dochodów jej mieszkańców dzięki Ewelinie Hańskie i Honore de Balzac’owi.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: www.berdychiv.info, 08.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code