Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » “Barskie” XI Dni Kultury Polskiej (uaktualnione)

“Barskie” XI Dni Kultury Polskiej (uaktualnione)

Z 17 po 20 maja 2012 roku w powiatowym miasteczku obwodu winnickiego Barze odbywały się XI Dni Kultury Polskiej. W przepięknej plenerii zabytkowego zakątku na Kresach zebrali się goście z Polski – ze Starachowic, Rybnika, Kwidzyna, przedstawiciele ukraińskich władz oraz miejscowa Polonia – zespoły artystyczne „Młode liście”, „Bar.-Rok.O!”, prezesi i członkowie organizacji polonijnych, duchowieństwo oraz parafianie.

Uroczyste otwarcie odbyło się 17 maja w powiatowym centrum kultury. Otwarcia festynu dokonał prezes Barskiego Związku Polaków pan Artur Cyciurski. Słowo powitalne do zebranych gości wygłosił konsul Marcin Krasiński, po nim kolejno wystąpili przedstawiciele miejskich i powiatowych władz.
W uroczystym koncercie wzięli udział zespoły z polskiego Rybnika i Starachowic, a młodzi artyści z Kwidzynia prezentowali publiczności przedstawienie o Wisławie Szymborskiej w szkole muzycznej przed uczniami szkoły gimnazjum Nr 2, w której już od ponad 10 lat uczy się języka polskiego.

W tym samym dniu odbyło się także spotkanie przedstawicieli samorządu gminy Mirzec powiat Starachowice i mieszkańcami wsi Gajowe powiatu barskiego. Pod czas spotkania zawiązało się dużo nowych znajomości i omówiono możliwe kierunki współpracy.
Równolegle goście z Polski odwiedzili plac budowy Domu Polskiego w Barze. Dużo pozytywnych wrażeń, po twarzach Polaków widać było, że cieszą się z powstania kolejnego centrum polskiej kultury na Kresach i z niecierpliwością oni czekają na dokończenie prac…

18 maja centrum wydarzeń chwilowo przeniósł się do Winnicy, gdzie w pomieszczeniu winnickiego konsulatu gości przyjął konsul generalny Krzysztof Świderek. W trakcie owocnej rozmowy szybko minął czas i znowu powrót do Baru i kolejne imprezy, koncerty i spotkania.

 

Gdy jedna część polskich gości omawiała problemy, związane z budową Domu Polskiego w Barze, inni wyjechali na wycieczkę do Niemirowa, gdzie odwiedziły okazały pałac Potockich(dziś sanatorium „Awangard”) a także odremontowany i zadbany polski cmentarz. Oczywiście nie pominęli mauzoleum Potockich w Pieczorze. Po wycieczce zespoły artystyczne wystąpili z koncertem w niemirowskim sanatorium przed mieszkańcami miasta i klientami uzdrowiska. Wszyscy zostali zadowoleni…

Sobota zaczęła się od odwiedzin polskiej nekropolii w Barze, gdzie wszyscy modlili się za dusze poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej polskich legionistów.

W powiatowym centrum kultury odbył się koncert galowy z udziałem wszystkich zespołów. Oczywiście widzowie żywo i szczerze nagradzali owacjami każdy kolejny występ.

Pani Ludmiła Hałabuda z rąk konsula Ciarcińskiego otrzymała medal od polskiego MSZ za czynny udział w rozwoju polskiej kultury na Podolu.

Po koncercie młodzież udała się na dyskotekę, a poważniejsi goście – na kolację i odpoczynek.

W niedzielę, jak w Polsce, tak i na Ukrainie wierni schodzą się w kościołach na Mszę Świętą. W zabytkowym kościele Św. Anny mszę odprawił biskup Leon Dubrawski. Oprawę muzyczną zapewnili zespoły artystyczne z Polski.

Także w Niedzielę w ramach świętowania 611 rocznicy miasta Bar odbyło się wspólne zebranie wszystkich chrześciańskich konfesji, gdzie do wiernych przemówili Metropolita Winnicki Symeon, biskup Leon Dubrawski i przedstawiciele innych wyznań.

Podczas wszystkich dni, w których odbywały się Dni Kultury Polskiej w Barze, w mieście panowała przyjacielska i braterska atmosfera.

Podsumowując XI Dni Kultury Polskiej w Barze można powiedzieć, że jedno z najstarszych kresowych miast I Rzeczypospolitej ciągle przyciąga do siebie uwagę i gości z Polski. Mamy nadzieję, że takie imprezy, jak ta ostatnia w Barze, będą służyć promocją całego regionu Podola i w przyszłości miasto Bony Sforzy stanie się popularnym ośrodkiem turystycznym.

Zdjęcia z XI Dni Kultury Polskiej w Barze:

{morfeo 137}

Informacja – Artur Cyciurski,

Tłumaczenie – Jurek Wójcicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code