Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Balladyna” na górze Bona w Krzemieńcu

„Balladyna” na górze Bona w Krzemieńcu

5 września w całej Polsce i w dwudziestu pięciu innych krajach świata odbyło się tradycyjne Narodowe Czytanie – akcja społeczna propagująca znajomość literatury polskiej.

W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego autorstwa polskiego poety, zaliczanego do grona „wieszczów narodowych”.

Balladyna – tytuł dramatu w pięciu aktach, napisanego przez Słowackiego w Genewie w 1834 roku, to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Imię głównej bohaterki Balladyny nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

W roku bieżącym Narodowe czytanie Chmielnicki Miejski Związek Polaków zorganizował w Krzemieńcu, mieście rodzinnym Juliusza Słowackiego.

Do Krzemieńca przybyła liczna ekipa członków tej organizacji, dzieci i młodzież ucząca się języka polskiego.

Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Muzeum Juliusza Słowackiego, w każdym z pokoi którego są przedstawione okresy życia polskiego poety. Wielkie podziękowanie pracownikom muzeum za wspaniałą opowieść o jego życiu i twórczości.

Następnie cała grupa udała się do kościoła św. Stanisława, w którym znajduje się cudem ocalały pomnik poety dłuta Wacława Szymanowskiego. W budynku dawnego kolegium jezuickiego w latach 1805-1831 mieściło się słynne Liceum Krzemienieckie powstałe dzięki staraniom Tadeusza Czackiego, przy finansowym wsparciu Adama Czartoryskiego. Jednym z wykładowców w tym liceum był ojciec Juliusza Słowackiego.

Ostatnim punktem podróży była mogiła matki poety, przy której zostały złożone kwiaty.

W celu czytania „Balladyny” udaliśmy się na Zamkową górę, zwaną Górą Bony, do ruin zamku wzniesionego na jej wierzchołku. Na górze rozmieściliśmy się przy improwizowanej scenie i rozpoczęło się czytanie.
Uczestnicy czytali utwór według przydzielonych wcześniej ról. Warto podkreślić, że czytanie było bardzo artystyczne, emocjonalne i widać było, że każdy wcielił się w rolę wybranej postaci. W czytaniu wzięli udział uczniowie szkoły sobotnio-niedzielnej działającej przy Chmielnickim miejskim Związku Polaków. Po czytaniu odbył się pyszny piknik dla uczestników wycieczki.

Wszyscy byli zachwyceni tą podróżą do wspaniałego miasteczka Krzemieńca gdzie tak wiele miejsc przypomina o Juliuszu Słowackim.

Działanie jest realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Irena Medlakowska, 9 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *