Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Bakota – perełka Podola na dawnej granicy z II RP

Bakota – perełka Podola na dawnej granicy z II RP

Wieś Bakota w powiecie uszyckim była miastem grodowym nawet wcześniej niż Kamieniec Podolski i miała jeden z najstarszych zamków na Podolu, który został zburzony przez Tatarów w 1240 r.

Takie wiadomości na temat zatopionej w 1981 roku miejscowości Bakota znajdują się w Słowniku geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.

Koriatowicze nadali ją Niemirze w 1388 r. i odbudowali zamek. Przez jakiś czas Bakota należała do dóbr królewskich, następnie była starostwem. W 1774 władał nią Sadowski, później Weletyński, później wieś rządowa.
Geograficznie leży u zbiegu Rudki z Dniestrem.

W ramach inicjatywy Sergiusza Tolstichina Bakota znalazła się na liście miejscowości, które zostaną pokazane z perspektywy drona w ramach filmików turystycznych w 10 językach, w tym po polsku. Partnerem projektu jest Szkoła językowa OLA, działająca w Chmielnickim (d. Płoskirowie).

W tekście, który towarzyszy nagraniu dowiemy się, że „Bakota to starożytna stolica Ponizia albo Środkowego Naddniestrza. Jest to teren wzdłuż brzegu Dniestru. Bakota znjaduje się na pograniczu Tarnopolskiego, Chmielnickiego oraz Winnickiego obwodów”.

W XIII wieku w Bakocie mieszkało blisko półtora tysiąca mieszkańców, a z otaczającymi wsiami ich liczebność sięgała 5 tysięcy. Ludność Bakoty była równa blisko jednej trzeciej ludności ówczesnego Kijowa. Miasto było ważnym portem handlowym na Dniestrze.

Nie ma jedynej wersji co do pochodzenia nazwy tej miejscowości. Przypisywano jej starosłowiańskie, rumuńsko-mołdawskie, węgierskie, turskie, indyjskie a nawet afrykańskie pochodzenie.

W ciągu wieków, aż do 1940 roku, Bakota była przygranicznym terytorium z Polską.

W Bakocie w skałach nad Dniestrem dobrze zachowały się reszty prastarego Monasteru św. Michała Archanioła, który jak mówią nadał azyl prawosławnym mnichom pod koniec XI wieku. A długo przed tym tu znajdowało się pogańskie kapiszcze.

W 1981 roku, podczas budowy Nowodniestrowskiej Elektrowni Wodnej Bakota wraz z kilkoma dziesiątkami otaczających wsi, została zatopiona przez wody Dniestru.

Dzięki unikalnemu krajobrazowi, bogatej historii i wyjątkowym klimatycznym warunkom, przypominającym południe krymskiego wybrzeża, to miejsce stało się często odwiedzane przez badaczy i turystów.

>>>> Film o Bakocie autorstwa Sergiusza Tolstichina na kanale Youtube<<<

Słowo Polskie za: Sergiusz Tolstichin, 14 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code