Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Aż 13 proc. muzeów na świecie może zakończyć działalność z powodu pandemii koronawirusa

Aż 13 proc. muzeów na świecie może zakończyć działalność z powodu pandemii koronawirusa

Fot. lajt.co.uk

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów UNESCO oraz International Council of Museums postanowiły prześledzić sytuację instytucji kulturalnych na całym świecie. Z wstępnie opublikowanych danych wynika, że kryzys będący efektem pandemii może sprawić, że wiele muzeów nie otworzy się już ponownie.

Z 95 tysięcy muzeów funkcjonujących na całym świecie, aż 90 proc. w wyniku pandemii była zmuszona zatrzymać działalność. Wielu instytucjom w Europie, Ameryce Północnej i Azji udało się dalej pełnić swoją rolę w oparciu o media cyfrowe. Jednak tylko 5 proc. muzeów w Afryce oraz na małych wyspach było w stanie przygotować ofertę online’ową.

„Muzea odgrywają fundamentalną rolę w utrzymaniu żywotności społeczeństwa. Musimy pomóc im radzić sobie w tym czasie kryzysu tak, aby były zdolne komunikować się ze swoimi odbiorcami. Pandemia uświadamia nam także, że połowa ludzkości nie ma dostępu do technologii cyfrowych. Naszym zadaniem jest pracować nad tym, aby każdy mógł uczestniczyć w kulturze, szczególnie ci najbardziej wrażliwi i odizolowani” – powiedział Audrey Azoulay, dyrektorka generalna UNESCO.

Dane UNESCO na temat sytuacji instytucji kulturalnych uzupełnia International Council of Museums (ICOM). Wstępne szacunki zakładają, że kryzys powstrzyma muzea przed ponownym otwarciem swoich drzwi. Zjawisko to prawdopodobnie przełoży się także na wszystkie zawody powiązane z działalnością instytucji.

Walentyna Jusupowa za: www.papaya.rocks, 26 maja 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code