Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ave Maria Latyczowska

Ave Maria Latyczowska

„W każde święto, obecność wielu ludzi w tym świętym miejscu – to wielka radość” – zaznaczył biskup Leon Dubrawski ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej podczas odpustu w Latyczowie.

„Jest to wielkie błogosławieństwo dla tych ludzi, ich rodzin, dla całej diecezji i naszego kraju. Ludzie przybywają do Matki Bożej Latyczowskiej z różnymi potrzebami, różnymi troskami. Niejednokrotnie widać, że stąd wychodzą, jakby spadł z nich ciężar, jakby zaczerpnęli tu żywej wody” – kontynuował.

W 2021 roku do Latyczowa na modlitwę do Matki Bożej Latyczowskiej przybyło wielu pielgrzymów. Sprzyjały temu warunki pogodowe oraz poprawa sytuacji epidemicznej w kraju i za granicą.
Wieczorem 5 lipca do sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej przybyły piesze pielgrzymki z Kamieńca Podolskiego (110 osób), Tomaszpola (140 osób) i Chmielnika (102 osoby). W ciszy przybyła również pielgrzymka pokutna z Nowej Uszycy (11 osób). Na rowerach przybyli pielgrzymi z Szepetówki, Lityna i Szargorodu. Po raz 35. przybył do Latyczowa 85-letni Tadeusz Sowa z Chmielnickiego.

Kulminacyjnym momentem uroczystości stała się Msza święta odpustowa, której 6 lipca, w koncelebrze z biskupami Leonem Dubrawskim, Radosławem Zmitrowiczem, biskupem emerytem Bronisławem Biernackim i dużą grupą księży, przewodniczył metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Wśród osób biorących udział we Mszy świętej byli także Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Damian Ciarciński oraz Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej Kazimierz Ujazdowski (były minister kultury RP) i Andrzej Pająk.

Po zakończeniu homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podarował opiekunowi sanktuarium latyczowskiego kielich, z którym sprawował Eucharystię św. Jan Paweł II.

Wokół murów latyczowskich przeszła procesja ze śpiewem TE DEUM.

Lidia Baranowska, Franciszek Miciński, 14 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *