Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Ave Maria” dla tysiąca Polaków w dawnym Płoskirowie

„Ave Maria” dla tysiąca Polaków w dawnym Płoskirowie

Blisko tysiąca Polaków oraz innych mieszkańców miasta Chmielnickiego wzięło udział w uroczystej Mszy Świętej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się wieczorem 10 listopada w Kościele Chrystusa Króla Wszechświata.

Osobliwością tej Mszy Św. była jej wspaniała oprawa muzyczna, którą zapewniła Filharmonia Lubelska, goszcząca w tych dniach na Podolu. Przed głównym koncertem, który miał odbyć się w Winnicy dzień później, muzycy z najstarszego polskiego powojennego zespołu filharmonicznego, zawitali także do Chmielnickiego, gdzie uświetnili swoją grą i śpiewem uroczystości niepodległościowe.

Na mszy, celebrowanej przez ks. Anatolija Biłousa w asyście trzech innych księży, byli obecni także przedstawicielka władz miasta Ludmyła Czerewczenko, konsul KG RP w Winnicy Damian Ciarciński oraz prezesi i członkowie miejscowych polskich organizacji społecznych.

Najpiękniej w wykonaniu muzyków z Lubelszczyzny zabrzmiała pieśń „Ave Maria”, którą solistka Filharmonii Lubelskiej zaśpiewała bardzo uczuciowo, prezentując wysoki poziom artystyczności.

Po Mszy Świętej wszyscy zebrani przenieśli się do dolnej sali kościoła, gdzie kontynuowali świętowanie nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości Polski. Razem z miejscowymi świętowało 22 muzyków z Lublina oraz miejscowy polski zespół artystyczny „Rozmaryn”, który wykonał wiązankę piosenek patriotycznych.

W pierwszej połowie tego samego dnia na uczelni pedagogicznej odbyła się konferencja naukowa, poświęcona stosunkom polsko-ukraińskim z udziałem gości z Polski. Podczas konferencji omówiono możliwość nawiązania współpracy tego uniwersytetu z jedną z uczelni wyższych w Lublinie.

Franciszek Miciński, 10.11.14 r.

GK

 

 


 


 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code