Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » ARKA 2013. Młodzi Żydzi, Ukraińcy i Polacy szukają recepty na leczenie zranionego świata

ARKA 2013. Młodzi Żydzi, Ukraińcy i Polacy szukają recepty na leczenie zranionego świata

Na początku lipca 2013 roku wolontariusze Domu Polskiego w Żytomierzu – Weronika Suchodolska i Waleria Romańko uczestniczyły w kolejnej edycji Międzynarodowego Młodzieżowego Seminarium ARKA 2013. Tegoroczne spotkanie nosiło tytuł «Zraniony Świat – odpowiedzialność przed Bogiem». Tradycyjnie inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia wystąpiły Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie na czele z prezes Emilia Chmielową oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Spotkania polskiej, ukraińskiej i żydowskiej młodzieży odbywały się w Centrum Pokoju i Pojednania parafii rzymskokatolickiej Nawiedzenia Elżbiety NMP w Bolszowcach (obw. Iwano-Frankowski).

Wykłady, dyskusje, spotkania tematyczne moderowali znani jak na Ukrainie, tak i w Polsce naukowcy i działacze społeczni. O zmianach wartości duchowych we współczesnej Europie i na Ukrainie mówił obrońca praw człowieka, publicysta, założyciel Grupy Helsińskiej, wicedyrektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie Myrosław Marynowycz. Wykład o wielokulturowości Europy Zachodniej oraz współżyciu różnych konfesji poprowadził dr hab. Marcin Lubaś dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagielońskiego.

Tematy Wielkiego Głodu, Holokaustu, oraz Wołynia, zostały omówione podczas wykładu prof. Jarosława Hrycka.  Prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu dr Oleh Turij odczytał referat „Historyczne inicjatywy kościoła w sprawach międzyreligijnego oraz międzyetnicznego pojednania: Przykładem metropolity Andrzeja Szeptyckiego i bł. Jana Pawła II”. Stałym uczestnikiem ARKI od wielu lat jest Aaron Weiss (Jerozolima, Izrael), który jako żywy świadek makabrycznych wydarzeń opowiada młodzieży o Holokauście.

Program merytorycznie był bardzo nasycony – oprócz licznych wykładów, projektowano filmy „Róża”, „Rozmowy z katem”, „Tragedia Huty Pieniackiej – świadectwo”, „Skrawek piekła na Podolu”. Po każdym z seansów uczestników zachęcano do aktywnej dyskusji i refleksji.

Nie zabrakło także spotkania z osobami duchownymi – jedną z najbardziej cenionych tradycji ARKI jest rozmowa przedstawicieli duchowieństwa różnych konfesji o zasadach współistnienia sąsiadujących narodów.

Nie tylko wykłady dominowały podczas ARKI 2013. Uczestnicy mieli okazje do spotkań przy ognisku,  uczestnictwa w programach warsztatowych i artystycznych, czerpania radości z  koncertów i wycieczek. Uczestnicy seminarium zwiedzili Stanisławów, Halicz (Muzeum karaimskiej historii), Kołomyję (Jerozolimska Synagoga, Narodowe Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. J. Kobryńskiego), Kuty (Ormiańskie dziedzictwo historyczno-kulturowe – gra terenowa), Kosów (Kosowskie Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny).

Przyjacielska atmosfera towarzyszyła ARCE i jej uczestnikom nie zależnie od wieku i przynależności narodowej. W dyskusjach każdy miał coś do powiedzenia, czasami zdania się różniły, ale zawsze pamiętano, że wszyscy jesteśmy sąsiadami – życzliwymi mieszkańcami naszej ukraińskiej ziemi.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą inicjatywę. Życzymy, by ARKA żyła i łączyła wokół siebie nowe pokolenia młodzieży.

Weronika Suchodolska
Waleria Romańko

Zdjęcia z ARKI

{morfeo 356}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *